Kto i po co przywiózł zęby rekina do Miasta Dawidowego w Jerozolimie?

Co najmniej 20 zębów rekina sprzed dziesiątek milionów lat została odkryta w budowli z VIII wieku p.n.e na stanowisku archeologicznym Miasta Dawidowgo w Jerozolimie, a ich obecność jest owiana tajemnicą.

Znaleziono je w tak zwanym „Rock Cut Pool”, konstrukcji wykutej w wapieniu w pobliżu źródła Gihon, która pierwotnie prawdopodobnie była częścią systemu wodnego tego obszaru, położonego na południe od murów miejskich.

Archeolodzy znaleźli w tym miejscu kilka ton ceramiki i innych artefaktów, a także ponad 10 000 kości ryb, w tym zęby rekina, które przesłali do analizy.

„Odkryliśmy, że kości należały do około 14 gatunków ryb, niektóre z nich są bardzo interesujące, co stanowi dowód na to, że nie tylko starożytni mieszkańcy Jerozolimy jedli dużo ryb, ale że ryby były sprowadzane z tak odległych miejsc, jak Egipt” – powiedział prof. Omri Lernau z Uniwersytetu w Hajfie, czołowy ekspert od starożytnych ości ryb w Izraelu.

„Założyliśmy, że zęby rekina również były resztkami jedzenia, podobnie jak reszta kości ryb” – powiedział. „Okazało się, że nie”.
Wiadomo, że rekiny były częścią diety starożytnych mieszkańców Izraela, w tym samych starożytnych Judejczyków, jak to się niedawno okazało.

Kiedy jednak zespół izraelskich i międzynarodowych badaczy, w tym kilku naukowców z Uniwersytetu w Moguncji w Niemczech, przeprowadziło analizę zębów, ze zdziwieniem odkryli, że nie ma mowy, aby rekiny zostały złapane i po prostu podane na stole 2800 lat temu, gdyż rekiny te należały do gatunku, który żył w okresie geologicznym późnej kredy między 100, a 67 milionami lat temu. Innymi słowy, żyły na planecie w tym samym czasie co dinozaury.

„Najprawdopodobniej ktoś je zebrał” – powiedział Lernau. Zęby rekina były czasami używane jako ozdoby w tym czasie. Jednak, dlaczego te zęby zostały znalezione razem z pozostałościami ryb do spożycia i innymi śmieciami, nie jest jasne, powiedział Lernau. „To dziwne i nie mamy wyjaśnienia” – dodał.

Ich pochodzenie również pozostaje tajemnicą. Lernau powiedział, że tego rodzaju skamieniałości są często uwięzione w starożytnych skałach, które tworzą się wokół nich, ale takich skał nie można znaleźć w Jerozolimie, a przynajmniej nie na obszarze Miasta Dawida.

„Zęby rekinów z późnej kredy są obfite w osadach morskich w formacji Menuha na południowym Negewie” – dodali naukowcy. Jeśli zęby zostały zebrane daleko od Miasta Dawida, kto je tam przywiózł i dlaczego? Czy były używane jako ozdoby czy w jakikolwiek inny sposób? I kto wtedy zdecydował się je wyrzucić?

Te pytania prawdopodobnie pozostaną bez odpowiedzi. Ale zęby rekina nadal będą rzucać kuszące spojrzenie na codzienne życie w starożytnej Jerozolimie.

Anna Szczypińska, 01.08.2021

 

Źródło:https://www.jpost.com/archaeology/did-someone-collect-prehistoric-shark-teeth-in-jerusalems-city-of-david-673150

Previous ArticleNext Article