Z kamerą w (ultra)ortodoksyjnym świecie

Wizyta w Izraelu bardzo często motywuje nas do szukania informacji na temat środowisk ortodoksyjnych i ultraortodoksyjnych, których przedstawicieli spotykamy zwiedzając na przykład Jerozolimę. Nagle świat, znany nam tylko z opowieści czy książek, staje się rzeczywistym. Jesteśmy ciekawi jak wygląda życie w tych społecznościach, interesują nas zasady, których na co dzień przestrzegają ich mieszkańcy…

Dlatego też filmy i seriale o życiu ortodoksyjnych i utraortodoksyjnych Żydów stają się coraz bardziej popularne i zyskują rzesze fanów. Przedstawiamy kilka, naszym zdaniem interesujących, propozycji o tejże tematyce:

UNORTHODOX (2020) – reż. Maria Schrader

Mini serial oparty na książce Deborah Feldman – „Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów”. Niesamowita historia głównej bohaterki, dzięki której zaglądamy do domów ultraortodoksyjnych Żydów w brooklyńskim Wiliamsburgu. Poznajemy świat, rządzące nim prawa i dylematy, z którymi musi zmierzyć się główna bohaterka i jej rodzina. Serial zachwyca świetną grą aktorską, a fabuła do samego końca trzyma w napięciu.

SHTISEL (2013-1016) – reż. Ori Elon, Yehonatan Indursky

Dramat obyczajowy o codziennym życiu czteropokoleniowej rodziny ortodoksyjnych Żydów w jerozolimskiej dzielnicy Geula. Z pozoru banalna fabuła oparta na rodzinnych problemach, wzbudza w widzu niejasne emocje i uzależnia! Przeżywamy losy każdego bohatera/członka rodziny często parę razy zmieniając do niego nastawienie.
W Izraelu pojawiają się informacje na temat domniemanych prac nad kontynuacją serialu. Fani oczekują emisji nowych odcinków z niecierpliwością!

JEDNI Z NAS (2017) – reż. Heidi Ewing, Rachel Grady

Ponownie wracamy do ultraortodoksyjnej społeczności Nowego Jorku, jednak tym razem, wiele momentów w filmie przytłacza widza. Dokument opisuje trzy historie osób próbujących wydostać się z chasydzkich rodzin, które funkcjonują według restrykcyjnie przestrzeganych zasad prawa religijnego. Nietypowy sposób, w który nakręcono film powoduje, iż podczas oglądania czujemy się jak szpiedzy podglądający mistyczny świat brooklyńskich ultraortodoksów.

WYPEŁNIĆ PUSTKĘ (2012) – reż. Rama Burshtein

Historia młodej kobiety, której siostra umiera i osieraca niemowlę. Kobieta musi zmierzyć się z najważniejszą decyzją w życiu, ponieważ według żydowskiego prawa religijnego powinna ona poślubić męża siostry i pomóc mu w wychowywaniu dziecka. Świetnie zrealizowana izraelska produkcja, która powoduje, iż w trakcie oglądania filmu, widz przyjmuje punkt widzenia jego bohaterów.

Redakcja

Previous ArticleNext Article