Wzgórza Golan

Wzgórza Golan wznoszą się na wschód od Jeziora Galilejskiego, na dalekim północnym wschodzie Izraela. To miejsce piękne i zielone, które słynie ze wspaniałych krajobrazów, położone daleko od dużych miast. Można tu podróżować jeepem, pieszo po szlakach turystycznych, czy jeżdżąc na rowerze. Wzgórza Golan są naprawdę niezwykłe i zapewniają ogromną ilość atrakcji.

Ten region to zielony, skalisty, niewielki płaskowyż położony na wschód od Jeziora Galilejskiego na dalekiej północy Izraela. Pomimo swoich rozmiarów Wzgórza Golan są bardzo ważne, bo zaopatrują Izrael w ponad jedną trzecią całych zasobów wody.

Jest to też najważniejszy punkt obserwacyjny dla sił zbrojnych Izraela. Widać stąd Liban, Syrię i Jordanię. Historycznie miejsce to należało wcześniej do Syrii i zostało odebrane w czasie Wojny Sześciodniowej w 1967 r., a w 1973 r. miała tu miejsce krwawa bitwa z Syrią podczas Wojny Yom Kippur. Nadal część terenów jest zaminowana, dlatego nie należy schodzić z oznaczonych szlaków.

Wzgórza Golan to jedno z najpiękniejszych miejsc Izraela, ukształtowane przez surowy, a miejscami księżycowy krajobraz. Ich wielki zasób – woda, stworzyła zielone krajobrazy i piękne akweny wodne.

Wodospady Saary są prawdopodobnie najbardziej spektakularnymi wodospadami Izraela, konkurującymi o ten zaszczyt z Wodospadem Banias. Ten ostatni jest najbardziej charakterystycznym i największym wodospadem w Izraelu. Znajduje się w Rezerwacie Przyrody Banias, gdzie można pospacerować wzdłuż źródeł rzeki Jordan.

Góra Bental oferuje dosłownie zapierające dech w piersiach widoki zarówno na Galileę, jak i płaskie równiny Syrii. Jest tu kawiarnia o nazwie Koffee Anan, co po hebrajsku oznacza „kawa w chmurach”. To także imię byłego szefa ONZ.

Tymczasem Rezerwat Przyrody Gamla, skalista skała w kształcie wielbłąda, to ruiny żydowskiego miasta założonego 2000 lat temu. Nazywana przez niektórych „Masadą Północy”, Gamla jest jednym z wielu klejnotów Izraela nie tyle ze względu na jego starożytność, ale także z powodu tego, iż można tu podziwiać orły i sępy oraz oczywiście widoki.

W południowej części Wzgórz Golan znajdują się gorące źródła Hamat Gader. Są używane przez człowieka od ponad 2000 lat i przyciągają ludzi z daleka ze względu na wspaniałą wodę i zachwycające otoczenie. Znajduje się tu także farma krokodyli – jedyna na Bliskim Wschodzie.

Oczywiście jedną z najpopularniejszych atrakcji Wzgórz Golan jest ośrodek narciarski na Górze Hermon. To jedyny ośrodek narciarski w Izraelu. Z 50-dniami jazdy na nartach w roku w miesiącach zimowych może nie jest to ośrodek światowej klasy, ale fajnie jest móc jeździć na nartach mniej niż trzy godziny jazdy samochodem od pustyni.

Ośrodek jest otwarty również w miesiącach letnich i jest bardzo popularny ze względu na różnorodność roślinności i wspaniałe widoki. Wyciągi czynne są przez cały rok. Jeśli jesteś tam latem, możesz wędrować i pływać w wielu strumieniach.

Wiosną równiny te pokryte są dywanami wielobarwnych kwiatów. Jesienią chłodniejsza pogoda przyciąga wędrowców na liczne zalesione szlaki, w tym najpopularniejszy Szlak Golan.

W pobliżu znajduje się też spektakularna twierdza Nimrod, największa twierdza krzyżowców w Izraelu, pięknie zachowana i imponująca.

Ze względu na swoje położenie najłatwiejszym sposobem zwiedzania Wzgórz Golan jest podróż samochodem lub dołączenie do wycieczki. To około dwóch do dwóch i pół godziny jazdy z Tel Awiwu i Jerozolimy do południowej części Wzgórz Golan. Chociaż można dojechać tam autobusem, może to być trudne i na pewno nie da się dotrzeć do wszystkich atrakcji.

Anna Szczypińska, 09.11.2022r.

Previous ArticleNext Article