Izraelskie wieże zegarowe

Zanim pojawiły się zegarki na rękę, a już na pewno zanim pojawiły się telefony komórkowe, centralnie umieszczone wieże zegarowe pomagały obywatelom kontrolować czas. Wielki dzwon w wieży (jak Big Ben w Londynie) wybijał godzinę, a duża tarcza zegara stanowiła pomoc wizualną.

W dzisiejszych czasach ludzie nie polegają oczywiście na wieżach zegarowych, aby orientować się w kwestii czasu. Ale budowle te są pięknym świadectwem historii pomiaru czasu i stylów architektonicznych minionych dni.

W Izraelu znajdziemy 6 takich wież, które Osmanie zbudowali w ówczesnej Palestynie, upamiętniając srebrną rocznicę rządów sułtana Abdula Hamida II w imperium.

 

Wieża zegarowa nr 1 znajduje się w Tel Awiwskiej Jaffie

Najsłynniejsza – i najczęściej fotografowana – wieża zegarowa w Izraelu stoi na Placu Zegarowym w Tel Awiw-Jafo. Została ukończona w 1903 roku przy wsparciu arabskich i żydowskich mieszkańców Jaffy, wówczas odrębnego miasta, gdyż Tel Aviv i Jafa połączyły się w jedno miasto dopiero w 1950 r.

Niedawno konserwatorzy Israel Antiquities Authority odsłonili odnowioną i wzmocnioną marmurową pieczęć (tughra) sułtana na wieży zegarowej w Jaffie. Nie tylko marmur dawno stracił swój pierwotny kolor, tak że nie można było już zidentyfikować reliefu, ale tablica z pieczęcią, wisząca 12 metrów nad chodnikiem na Placu Zegarowym, była zagrożona upadkiem. Ta pieczęć, umieszczona po południowej stronie wieży, była ostatnią z czterech zachowanych na konstrukcji.

W 2001 roku trzy szklane repliki pieczęci sułtana zostały zainstalowane w miejsce innych marmurowych tablic, które nie przetrwały próby czasu. Pieczęć południowa została wyrzeźbiona i przeniesiona do laboratorium konserwatorskiego IAA w Jerozolimie, gdzie konserwator Mark Avrahami uczynił ją nowym podporą i zaakcentował pieczęć pigmentami.

 

Wieża zegarowa nr 2 znajduje się w Jerozolimie

Wieża zegarowa w Jerozolimie przy Bramie Jafy Starego Miasta, ukończona w 1907 roku, była ostatnią zbudowaną przez Turków i jedyną już nie stojącą. Według Yehudy Levanony, autora książki o osmańskich wieżach zegarowych w Izraelu, została ona zburzona przez urzędników brytyjskiego mandatu w 1922 roku.

 

Wieża zegarowa nr 3 znajduje się w Acre (Akko)

Zbudowana nad Khan El-Umdan, zajazdem zbudowanym w 1784 roku, czteropiętrowa wieża zegarowa w Akko ma cztery zegary, z których każdy został wymieniony w 2001 roku. Na jednej tarczy znajdują się litery hebrajskie, cyfry arabskie, cyfry rzymskie i zwykłe liczby.

 

Wieża zegarowa nr 4 znajduje się w Hajfie

Ta zdobiona, sześciopiętrowa wieża zegarowa w centrum Hajfy została zbudowana przed meczetem El-Jarina, który pierwotnie stał obok centrum administracyjnego Saraya, czyli rządu osmańskiego w Hajfie. Kiedyś szczyciła się czterema zegarami, ale dziś ma tylko pozostałości jednego zegara zastępczego.

 

Wieża zegarowa nr 5 znajduje się w Safed (Zfat)

Zbudowana nad Sarayą, osmańskim kompleksem rządowym z lat osiemdziesiątych XIX wieku, w pobliżu Starego Miasta w Safedzie, czteropiętrowa wieża zegarowa ma cztery zegary na trzecim poziomie, które zostały wymienione w 2002 roku.

Oryginalny dzwon wieży na najwyższym poziomie dzwoni co pół godziny. Biuro turystyczne Safed jest jednym z kilku podmiotów znajdujących się obecnie w budynku.

 

Wieża zegarowa nr 6 znajduje się w Nablusie

Wieża zegarowa al-Manara została zbudowana w 1906 roku w Nablusie, obecnie na terytoriach administrowanych przez Autonomię Palestyńską.

Anna Szczypińska, 19.02.2021

Źródło: https://www.israel21c.org/take-a-tour-of-israels-charming-old-clock-towers/

Previous ArticleNext Article