Tajemnicze izraelskie wyspy

Na północnym krańcu Izraela istnieją miejsca, o których istnieniu wie niewiele osób. Niedużej wielkości wyspy, położone w niedalekiej odległości od brzegu, znane są przede wszystkim miłośnikom sportów wodnych oraz fanom nietypowego sposobu zwiedzania Ziemi Świętej.

Wprawdzie izraelskie wyspy na Morzu Śródziemnym to nie palmy kokosowe czy plaże z białym piaskiem, ale każdy, kto lubi podziwiać piękno wyspowej fauny i flory, znajdzie tutaj coś dla siebie.

Aby je zobaczyć, nie musisz godzinami płynąć w głąb morza. Archipelag znajduje się około dwie godziny drogi od Tel Awiwu i można dostać się do niego w parę minut łodzią pontonową lub w 20 minut wiosłując.

Wyspy usytuowane są w pobliżu brzegów Parku Narodowego Rosz HaNikra i miejscowości Achziv, niedaleko granicy izraelsko – libańskiej.

 

Wyspy Rosz HaNikra

Znajdują się około 800 metrów od brzegu, a głębokość wody, która je otacza to około 7-9 metrów. Posiadają wiele naturalnych basenów, które są naturalnym środowiskiem dla różnych form życia.

Wyspy Rosh HaNikra stanowią część rezerwatu przyrody, dlatego też wchodzenie na nie jest zabronione.

Dzięki niezakłóconym przez ludzi warunkom wyspy te są miejscem, w którym gniazdują rzadkie ptaki, takie jak pliszka biała, mewa srebrzysta i rybitwa rzeczna.

W przeszłości wyspy te miały także znaczenie handlowe, ponieważ były naturalnym siedliskiem ślimaka morskiego, z którego produkowano purpurowy barwnik.

 

Wyspy Achziv

To grupa małych wysp, które należą do rezerwatu Wysp Rosz HaNikra. Na ląd jednej z nich, zwanej potocznie „Wyspą Miłości”, można wchodzić. 

Wyspy otoczone są koralowymi klifami, które zawierają bogatą różnorodność życia morskiego, dlatego szczególnie polecamy ten obszar fanom snorkellingu i nurkowania.

Zobaczcie sami:

Karolina Maoz, 20.02.2021

 

Źródło: https://www.secret-israel.com/what-to-do-in-north-district-of-israel/the-secret-islands-of-israel/

Previous ArticleNext Article