Najpiękniejsza z pustyń – jordańskie Wadi Rum

Mimo, iż głównym celem portalu Izrael24 jest promowanie Izraela, dziś przedstawiamy Wam perełkę sąsiedniego kraju – Jordanii.

Planując pobyt w Izraelu warto rozważyć zwiedzanie obu krajów podczas jednej podróży.

Pustynia Wadi Rum to magiczne miejsce, a jej piękno jest zdumiewające. Podczas gdy wiele osób podróżuje przez Wadi Rum jedynie podczas wycieczki do Petry, przystanek tutaj oferuje odwiedzającym fantastyczne wrażenia z pobytu na pustyni.

Od gościnności Beduinów, po jazdę przez pustynię jeepem z napędem 4×4 i przejażdżkę na wielbłądach. Wizyty w Wadi Rum nie można przegapić. Jest to jedna z najpiękniejszych, skalistych pustyń, której piękno tkwi w kolorach zmieniających się w raz z porą dnia.

Wadi Rum to 720 km2 chronionego obszaru w południowej Jordanii. Odwiedzających urzekają tutaj wysokie góry z piaskowca, które sięgają nawet 1500 metrów wysokości. Przez te góry przecinają się kaniony, tworząc ścieżki dla pieszych. Inne szlaki najlepiej zwiedzać na wielbłądach lub jeepami.

Beduini, miejscowa ludność Wadi Rum, mieszkają tu od tysięcy lat to tradycyjne koczownicze plemię, które pierwotnie zajmowało się wypasaniem kóz i przemieszczało się z miejsca na miejsce po całej pustyni. Wielu dziś osiadło na miejscu, we wsi na obrzeżach pustyni, ale niektórzy nadal prowadzą wędrowny styl życia.

Dziś odwiedzający mogą poznać ich historię i kulturę, a także zanocować na kempingu prowadzonym przez Beduinów w namiotach z prywatnymi łazienkami.

W Wadi Rum znajduje się wiele miejsc wartych zobaczenia. Kanion Burrah to idealne miejsce do oglądania wschodu lub zachodu słońca, gdy słońce tworzy pomarańczową poświatę na skale.

Odwiedzający mogą znaleźć starożytne inskrypcje naskalne w kanionie Khazali lub odwiedzić źródło Lawrence’a, gdzie Lawrence z Arabii prawdopodobnie mył się podczas arabskiej rewolty. Można też wspiąć się na pustynną wydmę, z której szczytu rozciąga się niesamowity widok na pustynny krajobraz.

Idealne miesiące odwiedzin tej krainy to marzec-maj i wrzesień-listopad. Miesiące letnie mogą być bardzo gorące, a w miesiącach zimowych noce są bardzo zimne.

Jednym z najlepszych sposobów na pełne doświadczenie wszystkich najważniejszych atrakcji Wadi Rum jest wycieczka z przewodnikiem, który zabierze Was również do pobliskiej Petry (1,5 godziny jazdy) czy Ammanu (3,5 godziny jazdy).

Blisko jest stąd również do nadmorskiego kurortu Aqaba (godzina jazdy) nad Morzem Czerwonym, który znajduje się na granicy z Izraelem (przejście graniczne piesze – Arava). Pozostałe 2 przejścia graniczne z Izraelem to most Allenby oraz most Sheika Hussajna – oba około godziny do dwóch jazdy z Ammanu.

Pamiętajcie koniecznie, że ze względu na pustynny klimat ważne jest, aby nosić czapkę i zawsze mieć przy sobie wodę. W kulturze Beduinów uprzejmie jest poprosić o pozwolenie przed zrobieniem im zdjęć a kobiety powinny ubrać się skromnie z szacunku dla kultury tych ludzi.

Anna Szczypińska, 01.07.2022

Previous ArticleNext Article