Muzeum Uri Gellera w Starej Jaffie

Uri Geller, znany ze swoich zdolności parapsychologicznych, a szczególnie ze swoich wyczynów związanych z wyginaniem łyżek, otworzył wyjątkowe muzeum w Starej Jaffie w Tel Awiwie. Muzeum Uri Gellera oferuje intrygujący wgląd w życie i karierę jednej z najbardziej zagadkowych postaci świata.

Uri Geller urodził się 20 grudnia 1946 roku w Tel Awiwie. Międzynarodową sławę zyskał w latach 70. dzięki swoim rzekomym mocom psychicznym, które obejmowały telekinezę, telepatię i różdżkarstwo. Występy Gellera, podczas których zginał łyżki i klucze, pozornie siłą umysłu, zachwyciły publiczność na całym świecie. Przez lata był przedmiotem zarówno podziwu, jak i sceptycyzmu, a różni naukowcy i magowie próbowali obalić jego twierdzenia.

Karierę Gellera wyznaczają nie tylko jego występy, ale także jego powiązania z wieloma gwiazdami i politykami. Zaprzyjaźnił się z takimi osobistościami jak Michael Jackson, Salvador Dalí, a nawet przeprowadzał eksperymenty psychiczne dla NASA i CIA.

Otwarte w 2020 roku Muzeum Uri Gellera znajduje się przy ulicy Mazal Arieh 7 w Starej Jaffie w Tel Awiwie. Usytuowanie muzeum jest równie intrygujące jak jego zawartość – mieści się w XVIII-wiecznym budynku z epoki osmańskiej, który niegdyś służył jako magazyn, a później podczas renowacji odsłonięto w nim XIX-wieczną fabrykę mydła z oliwy z oliwek.

Kolekcja muzeum jest świadectwem eklektycznych gustów i znakomitych powiązań Gellera. Wśród godnych uwagi eksponatów znajdują się:

  • Fajki Alberta Einsteina i zapalniczka Winstona Churchilla;
  • Perfumy Chanel No. 5 Marilyn Monroe, podarowane jej przez Joe DiMaggio;
  • Koszula robocza Davida Ben-Guriona, symbolizująca osobistą więź, ponieważ Geller był niegdyś modelem tej samej marki;
  • Wysadzana niebieskimi diamentami laska od nigeryjskiego monarchy Oba Sijuwade;

Jedną z atrakcji muzeum jest Cadillac pokryty wygiętymi łyżkami, co stanowi wizualną reprezentację podpisu Gellera. W muzeum znajdują się także dzieła Gellera, w tym projekty logo NSYNC i okładki albumu „Invincible” Michaela Jacksona.

Muzeum jest otwarte codziennie od 12:00 do 19:00. Odwiedzający często mają niepowtarzalną okazję być oprowadzanym przez samego Gellera. Położenie w Starej Jaffie, niedaleko malowniczego portu, potęguje magiczną atmosferę wizyty.

Muzeum Uriego Gellera to nie tylko zbiór eksponatów, ale opowieść o człowieku, który od dziesięcioleci fascynuje i wprawia świat w zakłopotanie. Oferuje wyjątkową mieszankę historii, kultury celebrytów i zjawisk nadprzyrodzonych, co czyni go obowiązkowym miejscem wizyty dla każdego, kto interesuje się niezwykłym życiem Uri Gellera.

Karolina Maoz, 24.05.2024r.

Podobał Ci się artykuł? Postaw nam kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Previous ArticleNext Article