Unikalne znaleziska archeologiczne wystawione w hotelu w Nazarecie

W hotelu Legacy, położonym w samym centrum miejscowości Nazaret, niedaleko Bazyliki Zwiastowania, od niedawna można podziwiać artefakty sprzed ponad 4000 lat.

Do 2010 roku, w miejscu obecnego hotelu, znajdował się garaż dla autobusów należących do lokalnej firmy transportowo – turystycznej. Właściciele firmy postanowili rozszerzyć działalność i przekształcić stary garaż w hotel butikowy.

Nazaret

Podczas budowy fundamentów budynku odkryto cztery szyby prowadzące do systemu podziemnych jaskiń. Budowa została wstrzymana, a zespół archeologów, którym kierowała Yardena Alexandre z Israel Antiquities Authority zajął się badaniem tego miejsca.

Badania wykazały, iż przypadkowo odnalezione jaskinie, wykute w litej skale, służyły do pochówków rodzinnych w trzech okresach historycznych: w środkowym okresie epoki brązu (2000 p.n.e.), późnej epoce brązu (1700 p.n.e.) i epoce żelaza (1000p.n.e.).

Artefakty, które znaleziono to między innymi miski, broń do walki wręcz i biżuteria. Przedmioty były prawdopodobnie używane podczas ceremonii pogrzebowych lub umieszczane obok zmarłych, aby towarzyszyły im w drodze do następnego życia. Znaleziska te ujawniają nowe informacje o historii starożytnej wioski, o których nie mówią żadne źródła pisane.

Po zakończeniu wykopalisk archeologicznych wznowiono budowę. Architekt hotelu zmienił jego projekt, uwzględniając w nim dodatkowe, specjalne sale wystawowe, w których eksponowane są starożytne znaleziska. Wystawa jest otwarta i bezpłatna dla zwiedzających po wcześniejszym umówieniu telefonicznym lub mailowym.

Redakcja, 27.08.2020

Źródło: Jerusalem Post: Unique archeological findings displayed in a Nazareth hotel, z dnia 26.08.2020

Previous ArticleNext Article