Młodzi wolontariusze odnajdują skarb

Niesamowitego odkrycia dokonali dwaj osiemnastoletni wolontariusze pomagający archeologom podczas prac archeologicznych w środkowym Izraelu. Znaleźli ponad 420 monet z czystego, 24- karatowego złota sprzed 1100 lat.

Z oczywistych powodów, dokładne miejsce tego niezwykłego znaleziska nie zostało ujawnione. Wiadomo natomiast, iż skarb został odkryty przez młodych ludzi, którzy wykonywali prace przed odbyciem obowiązkowej służby wojskowej. Młodzież brała udział w wykopaliskach prowadzonych przez Izraelski Urząd ds. Starożytności.

Monety pochodzą z czasów Abbasydów, sunnickiej dynastii, która władała kalifatem rozciągającym się od Persji po Afrykę północną, a jej stolicą był Bagdad.

24 – karatowe złoto waży łącznie 845 gramów, za co pod koniec IX wieku, czyli w czasie, kiedy zostało zakopane, można było kupić luksusowy dom w jednej z najlepszych dzielnic Fustat (pierwsza stolica Egiptu pod rządami Arabów).

Znaleziony skarb to, poza pełnymi monetami, kilkaset kawałków pociętych monet. Na szczególną uwagę zasługuje jeden niezwykle rzadki fragment, którego nigdy wcześniej nie odnaleziono na żadnym stanowisku archeologicznym w Izraelu. Jest to kawałek monety solidusa, który został wybity za czasów panowania bizantyjskiego cesarza Teofila. Obecność monety w zbiorze monet islamskich jest fizycznym dowodem powiązań między dwoma imperiami, które w tym czasie ze sobą walczyły.

Przedstawiciel Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności podkreślił nietypowość odkrycia: „znalezienie złotych monet w tak dużej ilości z pewnością jest niezwykle rzadkie. (…) Monety, wykonane z czystego złota, które nie utleniają się w powietrzu, zostały znalezione w doskonałym stanie. Jakby zostały zakopane dzień wcześniej”.

Redakcja, 29.08.2020

Źródło: The Times of Israel, Pure gold: Teens find 425 Islamic coins from 1,100 years ago at Izrael dig z dnia 24.08.2020

Previous ArticleNext Article