Ukryte Jezioro

Jeśli jesteś typem turysty, który preferuje nietypowe atrakcje poza utartymi szlakami to zdecydowanie powinieneś odwiedzić Ukryte Jezioro niedaleko Eilatu. Turkusowy zbiornik wodny otoczony czerwonymi górami na środku pustyni, w rejonie Parku Timna, jest jednym z piękniejszych miejsc w Izraelu.

Ukryte Jezioro nie jest naturalnym zbiornikiem. To część starej opuszczonej kopalni miedzi z czasów króla Salomona. Wydobycie na tym obszarze trwało do lat 80. XX wieku. Legenda głosi, że podziemna studnia z czasów Salomona stworzyła ten zjawiskowy zbiornik. 

Wędrówka do niego nie jest zbyt męcząca, jedynie temperatury panujące w okolicy latem nie zachęcają do odwiedzin. Zdecydowanie należy wybrać się tam w pozostałych porach roku. 

Źródło zdjęcia: www.ynetnews.com
Autor: Moshe Buzaglo

Czy można pływać w Ukrytym Jeziorze?
Jak nabardziej! Ostatnio nawet zapaleni nurkowie upodobali sobie to miejsce.

26-letni nurek, Moshe Buzaglo, w ubiegłym roku udokumentował podwodny świat w tym rzadko spotykanym pustynnym zjawisku. „Woda jest słona i smakuje jak żelazo, ale to wciąż było jedno z najbardziej niesamowitych doświadczeń w moim życiu” – powiedział Buzaglo. „Woda miała tajemniczą jakość neonu, a pod nią widzieliśmy lśniące, piękne stalaktyty. Zanurkowaliśmy 20 metrów, do samego dna zbiornika, gdzie ziemia była miękka jak galaretka”. Buzaglo powiedział, że w jeziorze nie ma ryb. Widział jedynie jedno małe stworzenie, którego nie potrafił zidentyfikować.

 

Jak dostać się do Ukrytego Jeziora?
Najszybszym i najłatwiejszym sposobem dotarcia do Ukrytego Jeziora jest wpisanie w aplikacji Waze lub innej nawigacji nazwy „Hidden Lake”. Miejsce to znajduje się około 20 minut na północ od Ejlatu. Spróbuj zaparkować samochód jak najbliżej, a następnie udaj się ścieżką do jeziora. Spacer powinien zająć Ci około 10-15 minut. 

Karolina Maoz, 22.08.2023r.

Previous ArticleNext Article