Zawalił się łuk starożytnego akweduktu w Cezarei Nadmorskiej

W nocy z czwartku na piątek (17/18.08.2023r.), zawalił się łuk starożytnego akweduktu w Cezarei Nadmorskiej

Akwedukt w Cezarei zbudowany jest na łukach i składa się z kanału doprowadzającego wodę pitną ze źródeł położonych na masywie góry Karmel do miasta Cezarea.

Akwedukt został pierwotnie zbudowany przez króla Heroda około 20 roku p.n.e. W roku 130 n.e., po wizycie w mieście, cesarz rzymski Hadrian nakazał gruntowne naprawy i rozbudowę akweduktu.

Łuk, który zawalił się w zeszłym tygodniu, był częścią dobudowaną za czasów cesarza Hadriana około 1870 lat temu. Łuk znajduje się na plaży, która jest otwarta dla pływających.

Źródło zdjęcia: Izraelski Urząd ds. Starożytności

„Na szczęście nie zginął tu żaden kąpiący się” – powiedział Eli Eskosido, dyrektor Urzędu ds. Starożytności. „Wydaliśmy ostrzeżenia, przedstawiliśmy dokumenty i plany, wskazaliśmy, że sytuacja jest katastrofalna i istnieje realna obawa zawalenia, wielokrotnie spotykaliśmy się z właścicielami gruntów, oferowaliśmy nawet finansowanie część pracy ze zrozumieniem, że czeka nas po prostu katastrofa. Wierzę, że teraz ktoś mnie wysłucha”.

Urząd ds. Starożytności wezwał lokalną radę regionalną i Korporację Rozwoju Cezarei do pilnego zarezerwowania budżetu na odbudowę i stabilizację akweduktu.

Karolina Maoz, 24.08.2023r.

 

Źródło: The Jerusalem Post

Previous ArticleNext Article