Tulipany – kwiaty Izraela

Izrael ma wiele gatunków kwiatów, nawet jeśli 60% jego ziem to pustynie, ale mało kto wie, że uprawiane są tutaj tulipany i eksportowane przede wszystkim do krajów Beneluksu. Tak więc, słynne holenderskie tulipany tak naprawdę uprawiane są w Izraelu.

Tulipany pochodzą z rodzaju obejmującego około 100 gatunków roślin kwiatowych z rodziny liliowatych. Gatunki te pochodzą z Afryki Północnej, południowej Europy oraz od wschodu do północnego wschodu Chin i Japonii.

Nazywa się je wieloletnimi bulwiastymi roślinami, które rosną od 10 do 70 cm wysokości. Mają małe, zielone, woskowe liście w kształcie pasków oraz duże kwiaty, które mają płatki.

Tulipany są właściwie kojarzone z Holandią, ale zarówno nazwa, jak i kwiat pochodzą z Bliskiego Wschodu, gdzie nazwa pochodzi od słowa turban. Kwiat tulipana został sprowadzony do Europy na początku XVI wieku.

Tulipany nie mogą rosnąć w klimacie tropikalnym, ponieważ potrzebują chłodnych, ale nie mroźnych zim, aby mogły pomyślnie rosnąć. Jednak manipulowanie temperaturą wzrostu tulipana może pozwolić hodowcom na wytworzenie kwiatu w innych warunkach pogodowych.

Ponad 230 roślin cebulowych pochodzi z Izraela i okolic. Region śródziemnomorski i jałowe półpustynie to raj dla cebul, które stanowią jedenaście procent całej flory. To bogactwo lokalne wynika z położenia Izraela na styku klimatycznym i kontynentalnym.

W Izraelu znajdują się 4 gatunki rodzimego tulipana: Tulipa agenensis, Tulipa aff. systola, Tulipa biflora, Tulipa lownei.

Anna Szczypińska, 10.04.2024r.

Autor zdjęcia: Uzi Yachin

Previous ArticleNext Article