Fontanna Znaków Zodiaku w Jafie

Jednym z centralnych punktów Starej Jafy w Tel Awiwie jest plac Kedumim (Kikar Kedumim, Kedumim Square) – właściwie niewielki teren wyłożony nierównymi jasnymi płytami. W jego obrębie działają liczne galerie, kawiarnie, restauracje i sklepy z pamiątkami. W niektóre wieczory można tu także obejrzeć występy artystów.

Miejsce to posiada niezwykły klimat, dzięki czemu jest jednym z najczęściej fotografowanych przez turystów zakątków Starej Jafy. Znajduje się na nim zejście do podziemnych ruin odkrytych przez archeologów. Najstarsze pozostałości budynków pochodzą z IIIw. p.n.e., a najmłodsze z IIw. n.e.

Najznaczniejszą budowlą przy placu Kedumim jest katolicki kościoł św. Piotra, założony przez franciszkanów w 1890 roku, ale zbudowany na ruinach twierdzy krzyżowców. 

Z kolei najpopularniejszą atrakcją turystyczną, obecną na większości pamiątkowych zdjęć z Jaffo jest Fontanna Znaków Zodiaków. Została ona wykonana oraz zaprojektowana przez artystów miejszkających w Jaffo – Vardę Ghivoly i Ilana Gelbera-  w 2011 roku, w miejscu, w którym kiedyś stała legendarna magiczna studnia życzeń. Przedstawia wapienne rzeźby dwunastu znaków zodiaku, łącząc w sobie efekty działania wody, oświetlenia i kamieniarki. 

Starożytne obrazy i rzeźby przedstawiające znaki zodiaku były przez lata odkrywane przez archeologów w Izraelu, a w starej Jafie aż roi się od odniesień do tego astrologicznego tematu. Znajdziemy je na Moście Życzeń łączącym punkt widokowy w Jaffie z placem Kedumim, a także na kamiennej mozaice tuż przed wejściem na wspomniany most. Znaki zodiaku pojawiają się również w nazwach ulic Starej Jafy.

Karolina Maoz, 14.04.2024r. 

Previous ArticleNext Article