W Mieście Dawida w Jerozolimie znaleziono tajemniczy szkielet świni sprzed 2700 lat

Szczątki zwierzęcia znaleziono w luksusowym budynku z okresu Pierwszej Świątyni.
Czy była ona przeznaczona do zjedzenia?

Pełny szkielet świni został znaleziony w budynku sprzed około 2700 lat w Mieście Dawida w Jerozolimie, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Wzgórza Świątynnego – jak napisano w artykule opublikowanym w najnowszym wydaniu czasopisma naukowego Near Archeologia Wschodu. Dr Joe Uziel, starszy archeolog z Izraelskiego Urzędu Zabytków i jeden z autorów badania, powiedział, że pomimo silnego zakazu spożywania wieprzowiny dyktowanego przez żydowskie prawo, najprawdopodobniej ta świnia była przeznaczona do zjedzenia.

Źródło zdjęcia: The Jerusalem Post
Autor: OSCAR BEJERANO/ The Israel Antiquities Authority

„Wykopywaliśmy na wschodnich zboczach Miasta Dawida i odkryliśmy budynek z drugiej połowy epoki żelaza, znanej również jako okres Pierwszej Świątyni” – powiedział Uziel. „Zaczęliśmy odsłaniać jedno z pomieszczeń, w którym zobaczyliśmy kilka rozbitych naczyń o podłogę i wkrótce znaleźliśmy szkielet małego zwierzęcia wciśniętego między ścianę a naczynia”.

Początkowo badacze nie byli pewni z jakim zwierzęciem się spotkali. „Jesteśmy archeologami, to nie jest nasza wiedza” – powiedział Uziel. Z tego powodu skonsultowali się z dr Lidar Sapir-Hen, ekspertem archeologii z Uniwersytetu w Tel Awiwie. „Była w stanie powiedzieć nam, że to świnia, po prostu patrząc na zdjęcie szkieletu” – zauważył Uziel.

Archeolodzy odkryli, że wykopane przez nich pomieszczenie było wyraźnie wykorzystywane do przetwarzania i przygotowywania żywności. Odkryto resztki ognia, a także dużą ilość innych kości zwierzęcych, głównie owiec i trochę bydła. Jednak kości te nosiły wyraźne ślady rzeźnictwa i gotowania. Z drugiej strony świnia wydawała się wciąż żyć, gdy budynek zawalił się i uwięził ją na śmierć – być może w wyniku trzęsienia ziemi.

Zapytany, czy jest możliwe, że świnia była trzymana przez mieszkańców budynku jako zwierzę domowe, Uziel odpowiedział, że jest to bardzo mało prawdopodobne. „Na Bliskim Wschodzie świnie nie były trzymane jako zwierzęta domowe” – zauważył. „Biorąc pod uwagę, gdzie znaleźliśmy świnię, nie ma powodu, by sądzić, że była tam w innym celu niż konsumpcja” – podkreślił.

Ponadto archeolog stwierdził, że nie ma powodu, by sądzić, że ludzie mieszkający w budynku nie byli Judejczykami. To znalezisko nie oznacza pierwszego odkrycia szczątków wieprzowych w Jerozolimie. Mniej niż 2% szczątków zwierząt znalezionych w wykopaliskach w mieście należało do świń, co sugeruje, że chociaż jedzenie wieprzowiny nie było zbyt powszechne, niektórzy to robili, pomimo biblijnego zakazu.

„Chociaż konsumpcja wieprzowiny wyraźnie nie była preferowana w regionie Judy, obecność szkieletu małej świni wydaje się wskazywać, że wieprzowina była nie tylko spożywana w niewielkich ilościach (jak zauważono w powyższych miejscach), ale że świnie były hodowane w tym celu w stolicy Judy” – napisali badacze w gazecie.

Kilka elementów wskazuje na to, że budynek należał do zamożnych właścicieli, w tym jego położenie w pobliżu źródła Gihon i liczne artefakty dekoracyjne, takie jak biżuteria i wyszukany słój z zoomorficznymi uchwytami, które zostały w nim odkopane.

Anna Szczypińska, 18.08.2021

 

Źródło:https://www.jpost.com/archaeology/cryptic-2700-year-old-pig-skeleton-found-in-jerusalems-city-of-david-673989

Previous ArticleNext Article