Uruchomiona w czasie 70.rocznicy powstania państwa Izrael, 10- przystankowa trasa spacerowa w centrum Tel Awiwu oraz połączona z nią inteaktywna strona internetowa, opowiada historię powstania miasta w 1909roku i narodzin państwa Izrael w 1948r..
Kilometrowy Szlak Niepodległości prowadzi przez 10 zabytków połączonych złotą ścieżką, która wije się ulicami Tel Awiwu. Zainspirowany Szlakiem Wolności w Bostonie, który przenosi odwiedzających przez historię rewolucji amerykańskiej, Szlak Niepodległości wykorzystuje wyjątkową aplikację mobilną, aby edukować odwiedzających na temat każdego z zabytków Tel Awiwu, który znajduje się na trasie.
Na każdym z 10 przystanków na urządzeniu odwiedzającego pojawią się informacje o lokalizacji, wyjaśniające jej kontekst historyczny i tło. Zwiedzający mogą również kierować się szlakiem, korzystając z mapy dostępnej w ośmiu językach: hebrajskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, arabskim, chińskim i rosyjskim.
Szlak zaczyna się na skrzyżowaniu bulwaru Rothschilda i ulicy Herzl, gdzie znajduje się pierwszy kiosk w Tel Awiwie. Założona w 1910 r. lokalizacja szybko stała się centralnym miejscem spotkań mieszkańców. W latach 20. XX wieku w mieście działało około 100 kiosków w ramach stowarzyszenia właścicieli kiosków i sklepów z napojami bezalkoholowymi. Dziś oryginalny kiosk służy jako bar espresso, centralnie położony wśród najpopularniejszych barów i restauracji w Tel Awiwie.
Drugi przystanek zabiera odwiedzających do fontanny Nahum Gutman, ozdobionej mozaikami, które opowiadają historię Jaffy – starożytnego miasta portowego, z którego narodził się Tel Awiw. Mozaika została stworzona przez izraelskiego artystę Nachuma Gutmana, który dorastał w Tel Awiwie wraz z nowym miastem i odzwierciedlała prostotę początków pierwszego miasta. Gutman był pionierem w wyraźnie izraelskim stylu sztuki i został nagrodzony Nagrodą Izraela w 1978 roku.
Trzecim przystankiem na szlaku jest dom Akivy Aryeh Weissa, założyciela pierwszej dzielnicy miasta, Ahuzat Bayit, która później przekształciła się we współczesny Tel Awiw. Jako prezes nowo utworzonego Towarzystwa Budowlanego Weiss przewodniczył loterii w 1909 r., w której 66 rodzin żydowskich wylosowało liczby wypisane na muszlach, aby ustalić przydział działek w przyszłym mieście Tel Awiwie.
Stamtąd szlak prowadzi dalej do miejsca, w którym kiedyś znajdowało się pierwsze hebrajskojęzyczne gimnazjum hebrajskie Herzliya. Znajdujący się przy ulicy Herzl budynek był głównym punktem orientacyjnym Tel Awiwu do 1962 roku, kiedy to miejsce zostało zburzone pod budowę Wieży Szalom Meir. Dziś w Wieży Szalom znajduje się centrum dla zwiedzających poświęcone historii Tel Awiwu, otwarte dla publiczności w dni powszednie.
Następnie zwiedzający docierają do Wielkiej Synagogi na Allenby Street, duchowego i religijnego centrum pierwszego hebrajskiego miasta. Budynek ma ogromną kopułę, wyszukane oprawy oświetleniowe i witraże.
Pobliskie Muzeum Hagana to szósty przystanek na szlaku, znajdujący się w dawnym domu Eliyahu Golomba, założyciela przedpaństwowych żydowskich sił zbrojnych, które później przekształciły się w Izraelskie Siły Obronne (IDF). W latach 1930-1945 budynek służył jako tajna siedziba Hagany.
Następny przystanek to Centrum Informacji Turystycznej Banku Izraela. Centrum przedstawia historię systemu finansowego w Izraelu i prezentuje obszerną wystawę banknotów i monet emitowanych w okresie przed państwem aż do współczesności.
Następnie szlak prowadzi do Pomnika Założycieli Tel Awiwu na bulwarze Rothschilda, poświęconego mężczyznom i kobietom, którzy założyli Tel Awiw w pierwszej połowie XIX wieku.
Szlak prowadzi dalej przy pomniku Meira Dizengoffa, pierwszego burmistrza Tel Awiwu. Znany był z tego, że jeździł konno ze swojego domu do ratusza, znajdującego się wówczas na ulicy Bialik. Posąg został stworzony przez artystę Davida Zondolovitz i odsłonięty przed historyczną rezydencją Dizengoffa, Rothschild Boulevard 16, w 2009 roku.
Szlak Niepodległości kończy się po drugiej stronie ulicy w Independence Hall, gdzie 14 maja 1948 David Ben-Gurion odczytał na głos Deklarację Niepodległości, kiedy Izrael został ogłoszony niepodległym państwem.
Szlak można zwiedzać całą dobę. Trasa dostępna jest dla osób niepełnosprawnych.
Centrum informacyjne Szlaku Niepodległości, w którym zaopatrzyć można się w bezpłatne mapy lub wypożyczyć tablet, znajduje się przy ulicy Rotschild 11. Godziny otwarcia: niedziela – czwartek oraz sobota od 10:00 do 20:00, piątek: 10:00 – 16:00.
Karolina Maoz, 21.06.2022r.