Petra

Petra to najpopularniejsza atrakcja turystyczna Jordanii. Jest to nabatejskie miasto, położone w południowo-zachodniej części kraju, które zaginęło na tysiące lat. Odkryta na nowo w XIX wieku, jest obowiązkowym miejscem odwiedzin dla wielu podróżników. Jest jednym z siedmiu nowych cudów świata i co roku odwiedza ją setki tysięcy ludzi.

Podróżni mogą uzyskać dostęp do Petry z głównych miast w Jordanii, takich jak Akaba czy Amman, lub w trakcie zorganizowanych wycieczek po samej Jordanii, czy w połączeniu ze zwiedzaniem Izraela. Wiele z tych wycieczek prowadzi przez pustynię Wadi Rum.

Historia Petry

Miasto Petra zostało zbudowane przez imperium Nabatejczyków w I wieku p.n.e. Wyrzeźbili oni piękne budowle w ścianach kanionu z różowego i czerwonego piaskowca, tworząc zapierające dech w piersiach miasto, które przez około 500 lat było centrum handlu.

Miasto pozostawało ukryte i puste przez prawie dwa stulecia, dopóki szwajcarski odkrywca John Lewis Burckhardt nie odkrył go ponownie w 1812 roku. Zaginione miasto Petra zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1985 roku.

Zwiedzanie

Samo wejście do tego niesamowitego miasta to przygoda. Po przybyciu do głównego wejścia i uiszczeniu opłaty za wstęp trzeba iść około 20 minut spacerem do najsłynniejszej budowli – Skarbca. Do Skarbca dotrzesz, przechodząc przez kanion Siq, wąski punkt utworzony, gdy skała podzieliła się na dwie części.

Ponieważ starożytne miasto Petra jest dość rozległe, ważne jest, aby założyć na zwiedzanie wygodne buty do chodzenia. Za dodatkową opłatą zwiedzający mają również możliwość jazdy konnej lub przejazdu bryczką tej części 2 km drogi, która prowadzi do Skarbca. Polecamy skorzystać z tej formy w drodze powrotnej. W bilet wstępu jest już wliczony przejazd koniem, ale trzeba i tak dać obligatoryjny napiwek właścicielowi wierzchowca.

Oprócz Skarbca, w całym mieście jest wiele innych atrakcji, których nie można przegapić. Niektóre z nich są poza główną ścieżką spacerową i potrzeba czasu, aby się do nich dostać. Te atrakcje to klasztor, teatr rzymski, grobowce królewskie i ołtarz ofiarny. Dla tych, którzy lubią zwiedzać, istnieje możliwość wykupienia biletu dwudniowego. Nocując w pobliżu, można też wybrać się na wieczorny spektakl „światło i dźwięk”.

Najlepszą porą roku na wizytę jest wiosna lub jesień, kiedy temperatury są umiarkowane. W miesiącach letnich temperatura może wynosić średnio 37 stopni C. Zimą czasem dojazd jest zablokowany z powodu opadów śniegu.

Ceny wstępu nie są najtańsze i różnią się w zależności od tego czy jesteśmy turystą lokalnym czy zagranicznym i czy spędzamy choć jedną noc w Jordanii czy nie. Najdroższy bilet obejmuje turystów jednodniowych z zagranicy.

Petra znajduje się około czterech godzin jazdy od Ammanu w Jordanii i dwie godziny jazdy od Akaby i południowego przejścia granicznego z Izraelem.

Anna Szczypińska, 19.06.2022r.

Previous ArticleNext Article