Surfing w Izraelu

Każdego, kto choć raz miał okazję wybrać się na spacer promenadą wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego w Tel Awiwie, z pewnością zaskoczył fakt ile osób uprawia tam wszelkiego rodzaju sporty. Setki mieszkańców, w każdej kategorii wiekowej, biegających, jeżdżących na rowerach, ćwiczących w zewnętrznych, plenerowych siłowniach to tutaj codzienny widok o każdej porze dnia. Nie sposób przeoczyć także łapiących fale surferów.

W Izraelu surfing to nie tylko rozrywka czy hobby, ale w wielu przypadkach również styl życia. Sprzyjający klimat oraz sezon, który trwa czasem cały rok przyciągają coraz więcej miłośników tej aktywności u wybrzeży Morza Śródziemnego.

Rośnie liczba szkół surfingu oraz miejsc, w których wypożyczyć można odpowiedni do umiejętności sprzęt. Powstają bary i miejsca spotkań miłośników tego sportu.

Izraelskie wybrzeże charakteryzują łagodne warunki pogodowe. Zimą, po ulewnych deszczach fale są zazwyczaj wyższe niż latem. Temperatura wody w Morzu Śródziemnym latem może wynosić około 28-29 stopni Celsjusza. Natomiast zimą ochładza się do około 16 stopni.

Wysokość fal jest także różna w zależności od pory roku, jak również pory dnia. Letnie fale sięgają do ok. metra, z kolei jesienne i zimowe fale mogą osiągać wysokość od 1,8 do 3 metrów.

W Internecie znaleźć można wiele przydatnych stron z informacjami o aktualnych warunkach pogodowych, prądach morskich itp. Ceny kursów zbiorowych kształtują się na poziomie 90 szekli od osoby lub w przypadku indywidualnych zajęć – około 190 szekli za godzinę. Wynajem sprzętu to koszt około 50 szekli za godzinę, 150 NIS za cały dzień.

Najbardziej polecane przez profesjonalistów miejsca, w których prawie codziennie spotyka się surferów to:

  • plaża Hilton (Hilton Beach)- najbardziej popularna plaża w Izraelu. Raj dla surferów określany mianem „mini Kalifornia”;
  • plaża Ha’Maravi (plaża zachodnia) – na południowym pasie wybrzeża w Tel Avivie. Ostatnia piaszczysta plaża przed Portem w Jaffie, popularna szczególnie w lecie;
  • Z kolei zimą, wiosną i jesienią najlepiej udać się na plażę Dromi (Dromi Beach) w Hertzliya.
  • plaża Kontiki (Kontiki Beach) w miejscowości Netanya;
  • plaża Sokolov w miejscowości Nahariyya, na północnym krańcu Izraela. Polecana głównie profesjonalnym surferom ze względu na wysokie fale;
  • plaże Shonit, Sdot Yam w Cezarei Nadmorskiej- zimą, podczas burz, tworzy ściany fal dla surferów. Ponadto na dnie morza, przy plaży znajdują się skały, które tworzą głębokie, długie fale.

Dzisiaj, 20 czerwca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Surfingu. W tym roku święto miłośników przygód z deską surfingową przypada w sobotę, czyli dzień wolny od pracy. Rewelacyjne warunki pogodowe sprawiły, iż izraelscy surferzy łapali fale od samego rana.

Redakcja, 20.06.2020

Previous ArticleNext Article