Stare Miasto w Jerozolimie dostępne dla niepełnosprawnych

Z myślą o osobach niepełnosprawnych, zarówno poruszających się na wózkach inwalidzkich, jak i niewidomych, na Starym Mieście w Jerozolimie wprowadzono szereg udogodnień.

Po dziesięciu latach pracy prawie sześć kilometrów alejek Starego Miasta zostało niedawno przystosowanych do wózków inwalidzkich, wózków dziecięcych, instalowany jest także innowacyjny system ułatwień dostępu dla osób niewidomych.

„Uczyniliśmy Stare Miasto w Jerozolimie jednym z najbardziej dostępnych miast na świecie” – powiedział minister Jerozolimy i Dziedzictwa Zeev Elkin. 

Projekt kierowany przez Elkina był realizowany przez izraelskie Ministerstwo Turystyki, Izraelski Urząd ds. Zabytków, Urząd Miasta Jerozolimy, Urząd Rozwoju Jerozolimy i Kompanię Rozwoju Jerozolimy Wschodniej. 

Źródło: The Jerusalem Post
Autor zdjęcia: EAST JERUSALEM DEVELOPMENT LTD.

Źródło: The Jerusalem Post
Autor zdjęcia: EAST JERUSALEM DEVELOPMENT LTD.

Alejki zostały udostępnione dla wózków dziecięcych i osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, które mogą teraz bezpiecznie przemierzać wiele zabytków Starego Miasta. Ostre zjazdy zostały spłaszczone, a na niektórych z najbardziej stromych uliczek zostały postawione balustrady.

Po raz pierwszy także Stare Miasto stało się dostępne dla osób niewidomych. Nowa aplikacja Step Hear prowadzi niewidomych turystów pomiędzy 60 różnymi witrynami dostarczając wielu interesujących informacji. 

Wprowadzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych na Starym Mieście to innowacyjny i przełomowy projekt. Jego celem jest przekształcenie tego miejsca w magnes dla gości z całego świata. Pozwoli osobom podróżującym na wózkach inwalidzkich oraz osobom z małymi dziećmi cieszyć się bogactwem historycznym i kulturowym Jerozolimy.  

Karolina Maoz, 11.01.2022r. 

 

Źródło: https://www.jpost.com/israel-news/culture/article-690192

Previous ArticleNext Article