ŚRODEK ŚWIATA

Jako mieszkańcy Polski uważamy, że to Europa znajduje się w centrum świata. Że to właśnie nam przypadł ten zaszczytny punkt w sercu Ziemi.

Jednak gdy zapytamy o to kogoś spoza naszego kręgu kulturowego usłyszymy, że środek świata znajduje się w Jerozolimie!

Kopuła na Skale to dla mieszkańców Izraela taki sam punkt orientacyjny jak dla warszawiaków Pałac Kultury i Nauki, a dla wrocławiaków Sky Tower. Oznacza to, że Kopułę na Skale widać z prawie każdego miejsca w Jerozolimie. Cała kopuła była jedną z pierwszych budowli która została pokryta szczerym złotem, a jak na rok 691, w którym jej budowa została ukończona było to nie lada osiągnięcie.

Kopuła nie stanowi jednak wyjątkowego miejsca w Jerozolimie ze względu na rok budowy czy drogocenne wykonanie. Prawdziwy skarb kryje się wewnątrz niej, a zarazem i pod nią. Budowla ta wbrew pozorom nie jest meczetem, a stanowi swojego rodzaju pomnik, gdyż została postawiona na skale, na której Abraham miał złożyć w ofierze swojego syna Izaaka. Gdyby tego jeszcze było mało, to również właśnie z tego miejsca miało nastąpić wniebowstąpienie Mahometa, i to również właśnie tam, Jakub miał odnaleźć drabinę, która miała pomóc mu dostać się do nieba. Gdyby jednak jeszcze to nie było wystarcza jace to według wierzeń muzułmańskich w głębi skały ukryta jest studnia dusz, która gromadzi wszystkie dusze, nad którymi trzeba się modlić.

Liczba a w szczególności waga tych argumentów niezaprzeczalnie potwierdza, że Kopuła na Skale to najbardziej wyjątkowe miejsce na świecie, i w pełni zasługuje na miano środka świata.

Ewelina Kołodziej

Previous ArticleNext Article