Śnieg w Izraelu!

Mieszkańcy Wzgórz Golan w północnej części kraju obudzili się dzisiaj rano w niespotykanym często krajobrazie. Gruba warstwa śniegu pokryła okolicę, a mieszkańcy wyższych partii środkowego Izraela, w tym także Jerozolimy, spodziewają się białych opadów w ciągu najbliższej doby.

Służby ratownicze i medyczne są w stanie gotowości, ponieważ według prognoz w ciągu najbliższej doby synoptycy przewidują także poważną burzę. Według raportu policji główne drogi przy Wzgórzach Golan zostały wyłączone z ruchu, a okoliczne szkoły zamknięto z powodu warunków pogodowych.

Śnieg zaczął padać na najwyższych szczytach w kraju już w nocy z wtorku na środę i rozprzestrzenił się na resztę płaskowyżu w Galilei. Na górze Hermon, najwyższym punkcie kraju, na niższych poziomach spadło 15 cm białego puchu, podczas gdy na szczycie zebrało się 25 cm śniegu. Ze względu na pogodę jedyny ośrodek narciarski w kraju również został zamknięty.

W pozostałych częściach kraju, szczególnie wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego, występują intensywne opady deszczu, którym towarzyszą burze z piorunami. Będą się utrzymywać do czwartku.

Urząd Wodny poinformował, że poziom wody w Jeziorze Galilejskim wzrósł od wtorku o 1,5 cm i obecnie zbiornik wodny znajduje się na 209,56 m poniżej poziomu morza.

Wydział Gospodarki Komunalnej miasta Jerozolima przygotowuje sprzęt do odśnieżania. W 2013 roku poważna śnieżyca spowodowała brak dostawy energii elektrycznej w kilku dzielnicach miasta po tym jak spadło około 30 cm śniegu. Ta sama burza zasypała wyższe wzniesienia na południe od miasta – nawet do 90 cm, co uznano za wydarzenie, które zdarza się raz na stulecia. 

Dla mieszkańców Europy taki stan rzeczy nie należy do nadzwyczajnych, natomiast w Izraelu jest to sytuacja nietypowa, ponieważ w centralnej górzystej części kraju, w tym w Jerozolimie, śnieg pada tylko raz na kilka lat.

Karolina Maoz, 19.01.2022r.

Źródło: https://www.timesofisrael.com/golan-covered-in-white-as-jerusalem-braces-for-first-snow-in-years/

Previous ArticleNext Article