Około 50 kilometrów na południe od miejscowości Beer Shewa znajduje się, założony w 1952 roku, kibuc Sde Boker. Ostatnie lata życia spędził tu pierwszy premier Izraela -Dawid Ben Gurion z żoną Paulą.
Założenie dobrze prosperującego kibucu w samym sercu najsuchszej pustyni Izraela było nie lada przedsięwzięciem, którego podjęła się mała grupa idealistów.W 1953 roku dołączył do nich Ben Gurion, symbolicznie popierając tym samym ideę zagospodarowania pustyni Negew. Od tego czasu minęło dokładnie 70 lat, a projekt okazła się wielkim sukcesem. Kibuc Sde Boker stał się prawdziwą „oazą” na pustyni, producentem i eksporterem owoców.
Na jego terenie działa także, w ramach Uniwersytetu Ben Guriona, ośrodek badań nad uprawą terenów pustynnych, których przedmiotem jest między innymi nawadnianie, genetyka odmian roślin czy uzdatnianie słonych i gorzkich wód.
Co więcej, w kibucu wykorzystuje się metody uprawy stosowane przez niedoścignionych mistrzów w dziedzinie irygacji – Nabatejczyków! Agronomom udało się przywrócić do łask odmiany owoców, warzyw i kwiatów, które dobrze znoszą silne zasolenie wód z Morza Martwego. Jedną z atrakcji kibucu są specjalne wycieczki zapoznające odwiedzających z prowadzonymi tutaj badaniami.
Przed pandemią ponad 200 tysięcy turystów rocznie odwiedzało kibuc Sde Boker, a w szczególności znajdujący się w nim dom Ben Guriona. Budynek jest bardzo skromny, pozostawiono go dokładnie w takim stanie, w jakim opuścił go w 1973roku słynny lokator. Na stoliku wciąż leży otwarta książka o tytulu „Żyjmy w pokoju i przyjaźni”. Premier bardzo lubił czytać, a umiał to robić w aż dziewięciu językach. W domu mieści się jego prywatna biblioteka, która liczy ponad 20 tysięcy książek.
Dawida Ben Guriona wraz z małżonką pochowano 3km na południe od kibucu Sde Boker. Ich grobowce znajdują się na krawędzi urwiska i otacza je przepiękny ogród, po którym swobodnie chadzają koziorożce nubijskie. Roztacza się stąd spektakularny widok na skąpany w zieleni kanion Ein Avdat, który jest jakby ucieleśnieniem marzeń premiera o „ujarzmieniu” pustyni.
Karolina Maoz, 21.02.2023r.