Sarona

Sarona to niedawno odnowiony kompleks w sercu Tel Awiwu. Miejsce to znajduje się w centrum nowej, centralnej dzielnicy biznesowej miasta, z biurami i apartamentami otaczającymi pięknie zagospodarowany kompleks, gdzie 33 oryginalne budynki, których historia sięga ponad 140 lat, zostały pieczołowicie odrestaurowane.

Dziś mieszczą się w nich butiki, galerie artystów, urocze kawiarnie i jedne z najlepszych restauracji i barów w mieście.

Sarona została otwarta na początku 2014 r. i szybko zyskała reputację jednego z fajniejszych miejsc w Tel Awiwie i na pewno będzie się dalej rozwijać w nadchodzących latach.

Sarona została założona ponad 140 lat temu przez niemieckich templariuszy, Chrześcijan, którzy udali się do Ziemi Świętej i utworzyli „kolonię” podobną do tych, które można znaleźć w Hajfie, Jerozolimie i innych miejscach w całym Izraelu (na przykład Beit Lechem w Galilei).

Kolonia Templariuszy, założona jeszcze przed pierwszą budową Tel Awiwu, stała się miejscem wypoczynku i handlu, aż w latach trzydziestych XX wieku wielu templariuszy zaangażowało się w działalność partii nazistowskiej.

Brytyjczycy, którzy wówczas kontrolowali te ziemie, po wybuchu II wojny światowej, ogłosili niemieckich templariuszy „narodem wroga”, a templariusze zostali wygnani do Niemiec i Australii.

Po odejściu templariuszy Brytyjczycy zajęli kolonię, ufortyfikowali ją i utworzyli tam bazę wojskową, która była wielokrotnie atakowana przez żydowskie grupy podziemnych bojówek w czasach przedpaństwowych.

Brytyjczycy przekazali żydowskim przywódcom teren Sarony w grudniu 1947 r., a obóz został przemianowany na „Machane Yehoshua” (Obóz Jozuego).

Po ustanowieniu państwa Izrael w maju 1948 r. kompleks mieścił niektóre z pierwotnych ministerstw (Jerozolima została ogłoszona stolicą Izraela, jednak została ona oblężona) do grudnia 1949 r.

David Ben Gurion, pierwszy premier Izraela, przemianował Saronę na, „Kirya” (Związek), i od tego czasu, aż do remontu i ponownego otwarcia, mieściła kwaterę główną Izraelskich Sił Obronnych, które nadal zajmują północną część Kiryi.

Gmina Tel Awiw zatwierdziła renowację Sarony w 2006 r. Ambitny projekt obejmował całkowitą renowację 33 budynków, w tym całkowite przeniesienie pięciu budynków w celu rozbudowy głównej drogi. Prawie wszystkie budynki zostały pomyślnie odrestaurowane i przywrócone do dawnej świetności.

Sarona miała być nową centralną dzielnicą biznesową miasta Tel Awiwu i centrum Izraela, położoną blisko głównych arterii drogowych i kolejowych z północy na południe, łatwo dostępną ze wszystkich kierunków. Nowo wyremontowany kompleks został otwarty na początku 2014 roku.

Sarona szybko stała się jednym z najgorętszych miejsc w Tel Awiwie, z odrestaurowanymi budynkami mieszczącymi niesamowitą gamę butików oraz miejsc z jedzeniem i piciem. To także centrum dla zwiedzających, dokumentujące historię i renowację Sarony z pięknie zaprojektowanymi ogrodami.

Zakupy w Saronie obejmują luksusowe marki, takie jak Tommy Hilfiger (który ma duży sklep flagowy w kompleksie), Fred Perry, G-Star, Liebeskind, a także lokalne marki modowe. Są tu ekskluzywni jubilerzy, sklepy designerskie, produkty kosmetyczne i inne dobra luksusowe. Kompleks posiada także szereg galerii sztuki.

Oferta żywności i napojów Sarony jest niezwykle zróżnicowana. Do najbardziej znanych miejsc należy Jajo Wine Bar, który znajduje się w podziemnej jaskini, zbudowanej przez templariuszy jako tłocznia wina, oraz Branja and Friends – bar z wyborem wysokiej jakości dań tapas.

Na terenie kompleksu znajdują się również kawiarnie, bary z burgerami, włoskie restauracje oraz wybór barów i pubów. Restauracja Little Italy wynajmuje również kosze piknikowe, które można zjeść na trawniku w centrum kompleksu.

Anna Szczypińska, 21.09.2022r.

Previous ArticleNext Article