Kąpiel przez cały rok w tej samej temperaturze wody – Park Narodowy Sahne

W Izraelu jest 69 Parków Narodowych i Rezerwatów Przyrody. Jednym z nich, jest położony na północy kraju, u stóp Góry Gilboa, park Gan HaShlosha (Park Trzech) inaczej zwany Sahne.

Park został nazwany na cześć 3 pionierów – Aarona, Haima i Davida, którzy zostali zabici przez minę lądową w 1938 roku podczas patrolowania doliny.

W zachodniej części parku wypływa źródło wody termalnej strumienia Amal, która pochodzi z naturalnego, podziemnego źródła Szokek. Woda tworzy wodospady i rozszerza się na kilka naturalnych basenów, a za parkiem wpada do rzeki Asi.

Woda ta ma przez cały rok temperaturę 28 stopni Celsjusza, co umożliwia kąpiel przez cały rok, zarówno latem jak i zimą. Baseny otoczone są dużymi, zacienionymi trawnikami, ozdobnymi drzewami, placami zabaw dla dzieci, miejscami piknikowymi, sklepem ogólnospożywczym, barami z przekąskami, szatniami, łazienkami i prysznicami.

W parku znajduje się również Muzeum „Ślady w Dolinie” (the Footprints in the Valley) oraz centrum aktywności. Kompleks muzealny obejmuje: Wieżę i Palisadę, ogród dzwonów, muzeum archeologiczne oraz starożytny młyn. Pomiędzy tymi miejscami można poruszać się przepiękną ścieżką spacerową.

Ogród Dzwonów to kolekcja odrestaurowanych dzwonów różnego typu pochodzących z pierwszych osiedli pionierskich. Miały one różne funkcje: budzenie, wzywanie na posiłki, ostrzeżenie przed pożarem, ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem, czy wzywanie na modlitwę.

Położony w pobliżu park Palisada i Wieża (Stockade and Tower) to rekonstrukcja w naturalnych rozmiarach osiedla pionierskiego z lat 1936-38 oraz zbiór drzew i roślin charakterystycznych dla Izraela od czasów pierwszych pionierów, aż do dzisiaj, takich jak: winorośle, granaty, figi itp.

Niedaleko znajduje się też ciekawe Muzeum Archeologiczne zawierające unikalną kolekcję zbiorów z czasów Greków, Persów i Egipcjan. W parku można też zwiedzać starożytny młyn, który jest aktywny już od 200 lat i jest napędzany wodą spadającą z akweduktu.

Wszystkie te atrakcje zapewniają kilka godzin rozrywki dla całej rodziny. Miłej zabawy.

Anna Szczypińska, 02.03.2022r.

Previous ArticleNext Article