Sabra, czyli co łączy Izraelczyka z owocem opuncji?

Owoc opuncji figowej, obecnie nazywany często gruszką kaktusową, w Izraelu znany jest jako sabra. Choć pochodzi z Meksyku, w Ziemi Świętej uzyskał miano izraelskiego symbolu narodowego.

Termin sabra nawiązuje do wytrwałej, kolczastej pustynnej rośliny i jej owoców znanej nam jako opuncja. W starożytnym świecie kaktus sabra używany był jako naturalne ogrodzenie, „drut kolczasty”, dla wiosek lub domów. Jej owoc ma grubą skórę, która kryje słodkie i miękkie wnętrze.

Urodzony w Izraelu

Anatomię owocu opuncji często porównuje się do charakteru izraelskich Żydów. Słodkie i delikatne owoce, które otacza twarda i kolczasta skórka mają symbolizować charakter prawdziwego sabry. Szorstcy i twardzi na zewnątrz. Słodcy i delikatni w środku. Tak czasem określają swój charakter Izraelczycy.

Sabra to popularne określenie przedstawicieli pokolenia, które urodziło się w Izraelu, ale także dzieci osadników palestyńskich, którzy mieszkali na terenie Izraela, przed jego powstaniem.

Ruch syjonistyczny używał terminu sabra, aby określić pokolenie „nowych Żydów”, którzy pojawili się w Izraelu. Sabra, w przeciwieństwie do „starego Żyda” urodzonego w diasporze, najczęściej mówiącej w jidysz, walczył w żydowskich ruchach oporu, a język hebrajski był jego językiem ojczystym.

Jadalny kaktus o niezwykłych właściwościach

W Izraelu, a także w wielu innych krajach, owoc opuncji jest właściwie plonem komercyjnym. Dzięki suchym warunkom pustynnym w niektórych częściach kraju, gruszki kaktusów można zbierać dziesięć miesięcy w roku.

Podejmując temat opuncji figowej, poza znaczeniem symbolicznym dla Izraelczyków, nie należy pominąć niezwykłych właściwości tej rośliny.Chodzi tutaj między innymi o jej bogactwo składników odżywczych i właściwości kosmetyczne.

Słodkie i soczyste owoce opuncji spożywać można na surowo, jak również używać do produkcji soków czy przetworów. W Izraelu popularne są sałatki z dodatkiem owoców opuncji. Jej składniki odżywcze to zarówno witaminy, jak i składniki mineralne. Je od dawna znanym lekiem na astmę, marskość wątroby, trawienie, zapobiega cukrzycy i ochrania układ nerwowy.

Najdroższy olej kosmetyczny na świecie

Miłośnicy kosmetyki naturalnej z pewnością już nie raz docenili wspaniałe właściwości oleju z pestek opuncji. Do produkcji 1 litra tego specyfiku wykorzystuje się około miliona pestek. Te z kolei pochodzą z około pół tony owoców, stąd też obecnie jest on najdroższym olejem kosmetycznym na świecie.

Bogactwo witaminy E i kwasów Omega- 6 sprawia, że olej z opuncji jest między innymi niezawodnym sposobem walki ze starzeniem się skóry – zmarszczkami, cieniami pod oczami, spadkiem jej elastyczności.

To tylko niektóre przykłady tego, co pod kolczastą i twardą skórą, kryje bogate wnętrze opuncji.

Karolina Maoz, 14.08.2023r.

Previous ArticleNext Article