Jaka jest różnica między chałwą a tahini…

Co to jest tahini?
To po prostu mielone nasiona sezamu. Tak jak zmielone orzeszki ziemne tworzą masło orzechowe, zmielone nasiona sezamu tworzą bogatą, słodką i lekko pikantną pastę, która jest pyszna i wszechstronna. Nie wszystkie nasiona sezamu są sobie równe, a te najwyższej jakości tahini wytwarza się z etiopskich nasion sezamu.

Po zmieleniu mają pyszną orzechową nutę z naturalną słodyczą. Możesz przeczytać tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tahini.

Na co zwrócić uwagę kupując tahini?
Jeśli chcesz kupić tahini w sklepie spożywczym to najpierw powinieneś sprawdzić jej świeżość. Chociaż tahini ma długi okres przydatności do spożycia (może pozostać w spiżarni przez 2-3 lata),to jeśli zauważysz, że tahini już się oddzieliła i ma grubą warstwę oleju na powierzchni to nie jest już świeża i lepiej jej nie kupuj.

Gdzie przechowywać tahini?
Chociaż możesz przechowywać ją w temperaturze pokojowej, zdecydowanie zaleca się przechowywanie w lodówce. Kiedy włókna tahini i olej rozdzielą się z czasem (co się stanie) to po prostu dobrze wymieszaj przed użyciem.

Tahina

Co można zrobić z tahini?
Pytanie powinno naprawdę brzmieć: czego nie możesz zrobić z tahini! Może być używana na słodko lub ostro. Można nią po prostu skropić pieczone warzywa czy zrobić z niej sos sałatkowy, a nawet dodać do wypieków, takich jak ciasteczka, chałwa czy czekoladowe bułki. Można nią również polać lody oraz użyć na kilkadziesiąt innych sposobów.

Czym więc jest chałwa?
Chałwa, co dosłownie oznacza „słodka” w języku arabskim, jest wytwarzana przez zmieszanie tahini i cukru w wysokiej temperaturze. Często dodaje się przy tym inne smaki, jak kawę, pistacje, kardamon czy białą czekoladę. A ostatnio w modzie jest wprowadzanie nowych smaków, takich jak imbir, sól morska i czekolada, a nawet przyprawa dyniowa.

Anna Szczypińska

Previous ArticleNext Article