Rosz ha-Nikra

Granicę między Izraelem a Libanem wyznacza Park Narodowy Rosh ha-Nikra. 70 – metrowe klify, które wyrastają ponad szmaragdową toń Morza Śródziemnego są rajem dla fotografów oraz jedną z ulubionych atrakcji turystycznych, nie tylko dla osób odwiedzających Izrael, ale także dla jego mieszkańców.

Niezapomniane widoki

Spektakularne kredowe urwiska w połączeniu z uderzającymi o nie lazurowymi falami dostarczają niezapomnianych wrażeń wizualnych. Główną atrakcją parku są magiczne groty, stworzone przez erozję w ciągu tysięcy lat. Całkowita długość rozchodzących się w różnych kierunkach korytarzy wynosi około 200 metrów. Dawniej mogli się do nich dostać jedynie płetwonurkowie.

Obecnie do jaskiń zjeżdża się specjalną kolejką linową. Jest to najkrótsza i najbardziej stroma kolejka linowa na świecie, wznosząca się 70 metrów nad poziomem morza pod kątem 60 stopni. Przejazd nią pozwala cieszyć się przepięknym widokiem wybrzeża.

Pomimo tego, że spacer jaskiniami nie trwa zbyt długo, ich urok każdemu zapada w pamięć. Wyjątkowe wrażenia zmysłowe zapewnia nieprzerwalna trwająca gra światła, cienia i dźwięku szumiących morskich fal.

Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest możliwość udziału w show muzyczno – świetlnym, który wyświetlany jest co 15 minut w grocie, która stanowi część zamurowanego tunelu. Krótki film prezentuje florę i faunę parku narodowego oraz krótko opisuję historię miejsca.

Tunel łączący Europę z Bliskim Wschodem

Część parku narodowego zajmuje także zamurowany tunel dawnej Kolei Hidżazu. Budowało go 10 tysięcy robotników sprowadzanych specjalnie z kolonii brytyjskich, w tym także z Australii i Nowej Zelandii. Tunel miał 250 metrów długości i zapewniał komunikację na linii Hajfa-Bejrut-Trypolis.

Dokonano tego w celu połączenia lokalnych i libańskich sieci kolejowych oraz ustanowienia ciągłej trasy kolejowej z Egiptu przez Synaj, Palestynę, Liban, Syrię i Turcję do Europy, w celu dostarczenia żołnierzy i zaopatrzenia. Także część nielegalnej emigracji żydowskiej, uciekając przed nazistami, skorzystała z transportu tym tunelem.

W maju 1948 r. wybuchła wojna o niepodległość Izraela, a Galilea Zachodnia została odcięta od reszty kraju. Obawiano się, że siły arabskie skorzystają z trasy kolejowej, by sprowadzić ochotników i broń z Libanu, aby pomóc swoim siłom w Hajfie. Wysadzono tunel. Po wycofaniu wszystkich brytyjskich sił policyjnych obszar ten znalazł się pod kontrolą Izraela.

Dzisiaj Park Narodowy Rosz ha-Nikra jest wspaniałą opcją wycieczki dla wszystkich, którzy lubią obcować z naturą i pragną zobaczyć mniej znane części Izraela.

Karolina Maoz, 11.09.2022r.

Previous ArticleNext Article