Rowerem przez Jerozolimę, czyli o otwarciu pierwszego w Izraelu tunelu dla rowerzystów

W ubiegły czwartek w Izraelu otwarto pierwszy tunel dla rowerzystów. Tunel Kerem stanowi część obwodnicy Jerozolimy,  na 42-kilometrowej trasie rowerowej otaczającej miasto.

Tunel łączy trasę pomiędzy Nahal Refaim i Emek Motza. Jej południowe wejście znajduje się w Refaim Park, poniżej Ein Laban, a północne wejście znajduje się w Nahal Ein Kerem.

Projekt tunelu o długości 2,1 kilometra został zainaugurowany ceremonią, w której wzięli udział minister Jerozolimy i dziedzictwa Ze’ev Elkin, burmistrz Moshe Lion, prezes firmy wodociągowej Gihon Avi Baleshnikov i setki rowerzystów.

„W przeszłości Jerozolima była atrakcyjnym miastem turystycznym ze względu na swoją chwalebną przeszłość. Dziś, oprócz swoich historycznych skarbów, obejmuje również nowoczesną turystykę” – powiedział Elkin. „Inauguracja projektu tunelu jest kolejną częścią rozwoju miasta Jerozolimy i jego przekształcenia w atrakcyjne miasto turystyczne dla wszystkich typów odbiorców w Izraelu i na całym świecie”.

Elkin, którego ministerstwo wraz z władzami miasta Jerozolimy przewodziło projektowi, powiedział, że jego ministerstwo „inwestuje setki milionów szekli każdego roku w rozwój wszystkich aspektów turystyki w Jerozolimie oraz w tworzenie innowacyjnych atrakcji i przedsięwzięć, które łączą chwalebną historyczną przeszłość z jej przyszłością… Zapraszam entuzjastów jazdy na rowerze do odwiedzenia nowoczesnej i dobrze utrzymanej trasy rowerowej z widokiem na wyjątkowy krajobraz Starej Jerozolimy.”

Około 25 milionów NIS zostało zainwestowanych w projekt, sfinansowany przez ministerstwo Elkina, Ministerstwo Turystyki, Urząd Miasta Jerozolimy, Korporację Gihon oraz Jerozolimskie Zakłady Oczyszczania i Kanalizacji, a prace wykonał Urząd Rozwoju Jerozolimy.

„Projekt Kerem Tunnel jest głównym narzędziem realizacji wizji zmiany koncepcji transportu w całej Jerozolimie” – podkreślił Elkin. „Nowy tunel, który łączy się z długą obwodnicą Jerozolimy, w przyszłości połączy się z istniejącymi ścieżkami rowerowymi w mieście i tymi, które zostaną wybrukowane w różnych jego dzielnicach, w celu zachęcania mieszkańców miasta i odwiedzających do jazdy na rowerze oraz promowania zielonej rewolucji transportowej w stolicy”.

Obecnie trwają prace związane z budową dróg, montażem dmuchaw oraz zaawansowanymi systemami elektrycznymi i bezpieczeństwa, aby tunel był bezpieczny dla jego użytkowników przez cały rok.

Tunel Kerem umożliwia również dostęp do wyjątkowych miejsc rekreacyjnych – w tym do dzielnicy Ein Kerem, biblijnego zoo i akwarium, a także do historycznych źródeł naturalnych Ein Laban i Ein Haniyeh.

Karolina Maoz, 12.09.2022r.

 

 

Źródło: https://www.jpost.com/israel-news/article-716807

Previous ArticleNext Article