Ramalla to palestyńskie miasto położone na środkowym Zachodnim Brzegu Izraela, zaledwie 15 km na północ od Jerozolimy. Obecnie służy jako faktyczna stolica administracyjna Autonomii Palestyńskiej i jest centrum kulturalnym dla narodu palestyńskiego.
Współczesna Ramalla została założona w połowie XVI wieku przez Haddadins, jordańskie plemię braci, którzy byli potomkami chrześcijańskich Arabów. Jak głosi historia, jeden z braci, Sabra Haddadin, gościł u ówczesnego emira, Ibn Kaysooma, który był głową potężnego klanu muzułmańskiego w regionie. Tam żona Sabry urodziła córkę.
Zgodnie ze zwyczajem emir zaproponował małżeństwo między swoim najmłodszym synem, a nowonarodzoną córeczką, gdy oboje osiągną pełnoletność. Sabra uważał, że propozycja była żartem, ponieważ małżeństwa muzułmańsko-chrześcijańskie nie były w zwyczaju, więc zgodził się na zaręczyny.
Kiedy nadszedł czas, aby emir zażądał od Haddadinów wykonania umowy, odmówili. Doprowadziło to do krwawej waśni między rodzinami. Haddadyni uciekli i osiedlili się na wzgórzach Ramallah, gdzie mieszkało wówczas tylko kilka rodzin muzułmańskich. Chociaż dziś miasto ma większość muzułmańską, Ramallah zachowuje swój tytuł historycznie chrześcijańskiego miasta palestyńskiego.
Kulturalna stolica Zachodniego Brzegu
Chociaż większość mieszkańców Ramallah to muzułmanie, w mieście panuje bardziej luźna atmosfera pod względem zwyczajów niż w innych miastach palestyńskich. Podczas gdy w muzułmańskich miasteczkach zakazuje się alkoholu i zachodniej mody, w Ramallah alkohol płynie swobodnie, miejskie kina są przepełnione, a uliczne kawiarnie są popularnym miejscem spędzania czasu.
Ramallah jest niewątpliwie kulturalną stolicą Zachodniego Brzegu z wysoko wykształconą i modną populacją. Jest to również centrum feminizmu palestyńskiego. Kobiety w mieście często uczęszczają na uniwersytety, zamiast wychodzić za młodu za mąż, a kilka kawiarni jest prowadzonych wyłącznie przez kobiety i jest wykorzystywanych do finansowania lokalnych ruchów feministycznych.
Najlepszym sposobem na poznanie Ramallah jest prywatna wycieczka. Podróżowanie w pojedynkę może być nieco trudniejsze, ponieważ nie jest łatwo dostać się do miasta. Turyści z paszportami spoza Bliskiego Wschodu nie mają żadnych ograniczeń wjeżdżania do Ramallah i opuszczania go. Pamiętaj, aby mieć przy sobie paszport ze stemplem wizowym. Nawet jeśli prawdopodobnie nie będziesz potrzebować paszportu, aby wjechać do Ramallah, będziesz potrzebować go i wizy, aby wjechać z powrotem do Izraela.
Jeśli zdecydujesz się na podróż bez wycieczki to z Jerozolimy najlepszą trasą do Ramallah jest autobus 218 lub 219 odjeżdżający ze stacji Nablus Road w pobliżu Bramy Damasceńskiej. Ten zabierze Cię aż do dworca autobusowego w pobliżu centralnego placu al-Manara. Z Bramy Damasceńskiej można również wziąć taksówkę. Wypożyczonym samochodem nie można wyjeżdżać na teren Autonomii Palestyńskiej.
Co warto zobaczyć w mieście:
1. Dar Zahran – atrakcyjny, zabytkowy budynek o wyjątkowej historii, położony na Starym Mieście. Budynek ten od 250 lat jest własnością rodziny Dar Zahran Jaghab, służył jako dom rodzinny i miejsce zamieszkania naczelnika miasta Ramallah (Mukhtar). Obejmuje galerię sztuki, galerię zdjęć Ramallah od 1850 do 1979 roku, sklep z pamiątkami i kącik Fair Trade sprzedający autentyczne palestyńskie produkty spożywcze, książki, hafty, ceramikę i biżuterię.
2. Grób Jasera Arafata. To w Ramalli znajduje się jego mauzoleum w specjalnie strzeżonym budynku Al-Muqata’a.
3. Muzeum Jasera Arafata. Z widokiem na jego mauzoleum, muzeum jest świadkiem legendarnego pożegnania jego ludu pośród inspirujących symboli i głębokich, wiecznych wspomnień – muzeum współczesnej pamięci narodowej Palestyny.
Anna Szczypińska, 31.10.2020