Ramadanowy Katayef

W niedzielę, 10 marca, rozpoczął się najświętszy miesiąc muzułmański – Ramadan. Jest to czas, kiedy od wschodu do zachodu słońca, Muzułmanie nie mogą spożywać ani posiłków, ani napoi. Za to po zachodzie słońca zaczyna się co wieczór prawdziwa uczta.

Jedną z tradycji ramadanowych, są placki zwane katayef. W większości Izraela i Palestyny można je dostać tylko podczas tego świętego miesiąca.

Katayef przypomina małe naleśniki, które powstają z semoliny (kasza manna). Smaży się je tylko po jednej stronie i są gotowe, kiedy na powierzchni strony niesmażonej pojawiają się dziurki. Placki te należy następnie przechowywać tak, aby nie wyschły, bo inaczej nie da się ich skleić w pieróg.

Placki przed sklejeniem nadziewa się serem lub orzechami, czasem daktylami. Można dodać też wiórki kokosowe czy cynamon. Następnie formuje się pierogi i smaży na głębokim oleju, a na koniec polewa syropem z wody różanej. Niektóre placki zwija się tylko tak, że zamyka się jeden koniec i powstaje róg nadziewany pistacjami, czekoladą itp.

Jak można zrobić katayef samemu?

Oto przepis:

 

Składniki: 

  • 1¾ szklanki plus 2 łyżki ciepłej wody
  • 1 łyżeczka cukru
  • ½ łyżeczki suszonych drożdży aktywnych
  • 1 szklanka mąki uniwersalnej
  • ½ szklanka delikatnej kaszy manny (100g)
  • 1 łyżka mleka w proszku
  • ½ łyżeczki sody oczyszczonej
  • szczypta soli
  • 1 jajko, ubite

Sposób przygotowania:

Połączyć drożdże, ciepłą wodę i cukier. Wymieszać. Pozostawić na kilka minut, aż masa zacznie się pienić. Dodać pozostałe składniki i wymieszać. Przykryć i odstawić na blat, aż zacznie bąbelkować. Może to zająć 1-2 godziny, w zależności od tego, jak ciepło jest w kuchni.

Gdy ciasto będzie musujące, podgrzać elektryczny grill do 180 stopni C lub smażyć na nieprzywierającej patelni. Wlewać ciasto na patelnię robiąc równe, nieduże kółka, mniej więcej o średnicy 10 cm. Rozprowadzić tak, aby naleśnik nie wyszedł ani za cienki ani za gruby.

Kiedy na naleśnikach od strony nie smażonej zaczną tworzyć się małe dziurki i bąbelki, powierzchnia nie jest
już błyszcząca, a spody są bladozłote to znak, że naleśniki są gotowe. Należy je zdjąć z patelni i położyć na talerzu tą samą stroną, na której były smażone. Nie smażyć z drugiej strony.

Naleśniki należy przykryć ręcznikiem i usmażyć pozostałe. Ułożyć naleśniki na talerzu, warstwami, umieszczając między nimi woskowany papier. Kiedy ostygną, należy zawinąć je w folię, aby nie wyschły. Jeśli wyschną, nie skleją się, gdy zostaną wypełnione nadzieniem.

Katayef z nadzieniem należy podawać na ciepło. Smacznego!!!

Anna Szczypińska, 12.03.2024r.

Previous ArticleNext Article