W Izraelu odkryto szczątki prehistorycznego człowieka nieznanego nauce

Jak podaje The Jerusalem Post z 24 czerwca 2021 badacze z Uniwersytetu Hebrajskiego i Uniwersytetu w Tel Awiwie znaleźli szczątki nowego typu „Homo”, który żył w tym regionie około 130 000 lat temu.

Naukowcy uważają, że nowy gatunek „Homo”, zwany od miejsca odnalezienia – Nesher Ramla, „zmieszał się” z Homo sapiens i był przodkiem neandertalczyków.

Dziesiątki tysięcy lat temu ruchliwy centralny region, który jest dziś gęsto zaludnioną i zakorkowaną częścią Izraela, był krajobrazem bardzo przypominającym afrykańską sawannę. Były tu nosorożce, dzikie konie i bydło oraz inne duże zwierzęta, które były idealną zwierzyną dla starożytnych łowców-zbieraczy.

Strefa przemysłowa Nesher Ramla, znajduje się kilka kilometrów od współczesnego miasta Ramla. Dziś są tu wykopaliska wypełnione kośćmi zwierząt, kamiennymi narzędziami do rozpalania ognia, a także kośćmi ludzkimi, w tym czaszkami.

Miejsce to zostało odkryte podczas wykopalisk ratowniczych prowadzonych przez archeologa Uniwersytetu Hebrajskiego, dr Yossi Zaidnera, w cementowni Nesher. Prawo izraelskie wymaga, aby obok każdego nowego projektu budowlanego przeprowadzano ratownicze wykopaliska.

Odkrycia te mogą radykalnie zmienić to, w co dotychczas wierzyli naukowcy na temat ewolucji i interakcji starożytnych populacji, w tym sposobu, w jaki sapiens i neandertalczyk, inne starożytne typy ludzkie, były ze sobą spokrewnione.

„Pokazaliśmy, że wbrew temu, co wcześniej uważano, neandertalczycy nie są historią europejską, ale w dużej mierze historią Lewantu” – powiedział Hershkovitz.

Naukowcy uważają, że Nesher Ramla był przodkiem neandertalczyków i innych archaicznych populacji azjatyckich.

„Wcześniej sądzono, że neandertalczycy przybyli do [obecnego] Izraela około 70 000 do 50 000 lat temu z Europy” — zauważył Hershkovitz. „Jednak teraz mówimy o populacji żyjącej tu około 130 000 lat temu”.

Niektóre cechy szczątków, takie jak zęby i szczęki, były bardziej podobne do gatunków neandertalskich, podczas gdy czaszki przypominały typ Homo. Ale coś się nie zgadzało.

Kiedy badacze zrozumieli, że odzyskane kości nie należą ani do neandertalczyka, ani do Homo sapiens, zaczęli badać możliwość, że należały do ostatnich ocalałych z bardziej archaicznej populacji, o której myśleli, że wymarła setki tysięcy lat wcześniej.

Źródło zdjęcia: The Jerusalem Post
Autor: DR JOSSI ZAIDNER

Źródło zdjęcia: The Jerusalem Post
Autor: DR JOSSI ZAIDNER

Według Hershkovitza, Nesher Ramla i Homo sapiens nie tylko pokojowo współistnieli i wymieniali technologię, ale także produkowali potomstwo. „Zaangażowali się kulturowo i biologicznie” – powiedział. „W Europie historia była zupełnie inna, ponieważ kiedy współcześni ludzie przybyli tam około 45 000 lat temu, całkowicie wyeliminowali lokalnych neandertalczyków. Tutaj tak się nie stało”.

„Uważamy, że niektóre późniejsze skamieniałości, które znaleźliśmy w kilku jaskiniach sprzed 100 000 lat, prawdopodobnie należały do ​​potomstwa sapiens i Nesher Ramla” – dodał. Na przykład w jaskini Qafzeh w Dolnej Galilei archeolodzy znaleźli szczątki kilku ludzi prezentujących cechy obu gatunków, niektórzy bliżej sapiens, inni Nesher Ramla.

„Jest to podobne do tego, co dzieje się, gdy widzimy, że niektóre dzieci wyglądają bardziej jak ich matka, a niektóre bardziej jak ich ojciec” – zauważył Hershkovitz.

Naukowcy nie byli w stanie wydobyć żadnego DNA ze skamieniałości. „Ciepła pogoda niszczy DNA” – powiedział Hershkovitz. „W Izraelu nie byliśmy w stanie znaleźć żadnego zachowanego DNA sprzed 15 000 lat”. Z tego powodu wnioski naukowców opierają się na morfologii znalezionych kości.

„Ludzie myślą według paradygmatów”, powiedziała dr Rachel Sarig. „Dlatego podjęto wysiłki, aby przypisać te skamieniałości znanym grupom ludzkim, takim jak Homo sapiens, Homo erectus, Homo heidelbergensis czy neandertalczycy. Ale teraz mówimy: nie. To jest grupa sama w sobie, o odrębnych cechach”.

W przeszłości genetycy sugerowali już, że nieznana populacja reprezentuje brakujące ogniwo między sapiens a neandertalczykiem, na co zwrócił uwagę inny badacz, dr Hila May. Odpowiedzią może być populacja Nesher Ramla.

„Jako skrzyżowanie między Afryką, Europą i Azją, Ziemia Izraela służyła jako tygiel, w którym różne populacje ludzkie mieszały się ze sobą, aby później rozprzestrzenić się po Starym Świecie” – dodała. „Odkrycie Nesher Ramla tworzy nowy i fascynujący rozdział w historii ludzkości”.

Anna Szczypińska, 13.07.2021

 

Źródło: https://www.jpost.com/archaeology/new-prehistoric-human-unknown-to-science-discovered-in-israel-671949

Previous ArticleNext Article