Niezwykłe odkrycie w Cezarei: złoty pierścień z III wieku z symbolem Dobrego Pasterza

W ostatnich miesiącach izraelscy archeolodzy prowadzący podwodne badania u wybrzeży Cezarei Nadmorskiej odkryli szereg starożytnych artefaktów, w tym niektóre pochodzące z III wieku – ujawnił Izraelski Urząd ds. Starożytności (IAA). Wśród nich znalazł się unikatowy pierścień z wczesnochrześcijańskim przedstawieniem Jezusa jako Dobrego Pasterza.

Znaleziska pochodziły z wraków dwóch statków sprzed 1700 lat, które zatonęły w Morzu Śródziemnym w pobliżu północnego wybrzeża miasta.  Więcej na temat Cezarei Nadmorskiej przeczytasz TUTAJ.

„Statki prawdopodobnie były zakotwiczone w pobliżu i zostały zniszczone przez sztorm” – stwierdzili Jacob Sharvit i Dror Planer z IAA. 

Do najbardziej intrygujących znalezisk należą te, które uważa się za rzeczy osobiste osób, które znajdowały się na pokładzie statków. Wśród nich największą uwagę archeologów przykuł ośmiokątny złoty pierścień z inkrustowanym zielonym kamieniem, który przedstawia młodego pasterza ubranego w tunikę, z baranem lub owcą na ramionach. To przedstawienie Jezusa jako Dobrego Pasterza!

„Wizerunek ten jest obecny we wczesnochrześcijańskiej symbolice, przedstawiającej Jezusa jako troskliwego pasterza, opiekującego się swoim stadem i prowadzącego potrzebujących. Ale znalezienie go na pierścieniu to rzadkość” – przyznaje Helena Sokolov, kuratorka działu numizmatyki z IAA.

Niewielki rozmiar pierścienia świadczy o tym, iż z pewnością należał on do kobiety. Mimo upływu czasu należy on do rzadkiej grupy znalezisk archeologicznych, które przetrwały do dnia dzisiejszego w bardzo dobrym stanie.

Źródło: The Jerusalem Post
Autor zdjęcia: Dafna Gazit/Israel Antiquities Authority

Źródło: The Jerusalem Post
Autor zdjęcia: Dafna Gazit/Israel Antiquities Authority

Drugim ważnym symbolem spośród artefaktów znalezionych ostatnio w Cezarei Nadmorskiej jest czerwony kamień szlachetny, który prawdopodobnie był kiedyś osadzony w pierścieniu, z wyrzeźbionym wizerunkiem liry.

W mitologii greckiej lira jest symbolem Apolla, z kolei w tradycji żydowskiej znana jest jako „Harfa Króla Dawida”. 

Pozostałe znaleziska to między innymi „setki srebrnych i brązowych monet rzymskich z połowy III wieku n.e. oraz wiele srebrnych monet z okresu mameluków”.

Archeolodzy okryli także figurkę z brązu o kształcie orła, liczne dzwony także wykonane  z brązu, naczynia ceramiczne i dużą żelazną kotwicę. 

 

Karolina Maoz, 07.01.2022r.

Źródło: The Jerusalem Post
Autor zdjęcia: Israel Antiquities Authority

Previous ArticleNext Article