Parkowanie w Izraelu

Jak w każdym innym państwie, parkowanie w Izraelu może być mylące i kłopotliwe, a bez znajomości zasad jesteśmy narażeni na otrzymanie mandatu. Do tego dochodzi bariera językowa, bo większość znaków opisana jest po hebrajsku. Dlatego wybierając się do Izraela z myślą o wynajęciu samochodu, dokładnie przeczytaj poniższy tekst.

Należy zacząć od informacji, iż w Izraelu, parkowanie na ulicy zależne jest od koloru krawężnika, przy którym zamierzamy zaparkować. Jeśli widzimy miejsce parkingowe, a krawężnik jest nie pomalowany, oznacza to, iż możemy zaparkować za darmo. Jak oczywiście się domyślacie takich miejsc jest bardzo mało, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Tel Aviv i Jerozolima, a do tego trudno znaleźć na nich wolne miejsce, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Czerwone i białe paski wyznaczają obszary dla pojazdów uprzywilejowanych, a parkowanie jest zabronione. Zaparkowanie w takim miejscu kończy się holowaniem pojazdu lub założeniem blokady na koła i bardzo wysokim mandatem. Czerwone i szare pasy pozwalają na sporadyczne parkowanie, a znaki wyszczególnią przepisy. I tu uwaga, bo znaki są tylko po hebrajsku, więc należy mieć w telefonie aplikację tłumaczącą z obrazka lub lepiej nie parkować w takim miejscu, gdyż nieznajomość języka nie zwolni nas z mandatu.

Niebiesko-białe paski oznaczają, że parkowanie jest dozwolone, ale jest płatne, a płatności można dokonać tylko jedną z niżej wymienionych aplikacji. Zawsze jednak trzeba sprawdzić czy znaki nie informują o wyjątkach parkowania w tym miejscu. Może się okazać, że to miejsce parkingowe tylko dla mieszkańców lub pracowników, albo że jest dostępne publicznie tylko w określonych godzinach. Należy na to uważać zwłaszcza w Tel Avivie, chyba, że pożyczasz samochód od mieszkańca tego miasta to jego samochód powinien mieć naklejkę, która umożliwia bezpłatne parkowanie w tych obszarach.

Jeśli myślisz o wypożyczeniu samochodu, płatne parkowanie jest zwykle dozwolone od 9:00 do 17:00 od niedzieli do czwartku i od 9:00 do 13:00 w piątek i święta, a we wszystkich innych godzinach jest zabronione. Niektóre z tych stref nigdy nie pozwalają na parkowanie dla nierezydentów, więc bądź ostrożny. Zwykle wtedy na znaku jest kolorowa naklejka.

Płatności za parkowanie można dokonać za pomocą jednej z aplikacji. Cellopark pozwala płacić kartą, ale jest dostępny tylko w języku hebrajskim. Pango jest dostępne w angielskim i rosyjskim i umożliwia płacenie z telefonu po wpisaniu karty kredytowej. W przypadku parkingów miejskich można korzystać z aplikacji Achuzatot Ha’hof, która jest dostępna tylko w języku hebrajskim.

Wszystkie garaże podziemne lub parkingi strzeżone będą miały automatyczny system płatności przez aplikację czy w automacie lub wartownię, w której będziesz mógł zapłacić. Należy pamiętać, że wiele parkingów w budynkach komercyjnych i centrach handlowych akceptuje tylko płatności gotówkowe i ma wydzielone miejsca tylko dla klientów lub tylko pracowników.

W zależności od tego, gdzie się zatrzymujesz, czy jest to prywatna rezydencja, hotel czy AirBnb, możesz mieć szczęście i mieć do dyspozycji prywatny parking. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli szukasz tylko domu, w którym zatrzymasz samochód przed wyjazdem z miasta. Jeśli nie możesz poruszać się po mieście taksówkami, autobusami lub własnymi dwoma nogami, musisz dokładnie sprawdzić powyższe przepisy. Ponadto prywatne parkingi mogą być czasami zatłoczone i wymagają poproszenia innego mieszkańca o przesunięcie samochodu przed wyjazdem. Skontaktuj się wcześniej ze swoim gospodarzem, aby nie utknąć.

Jeśli planujesz dłuższy pobyt w mieście, lepiej wybierając się poza miasto skorzystać z wycieczek z przewodnikiem i jego transportem, a unikniesz przykrych niespodzianek z parkingami, oznaczeniami na drogach, nieznajomością drogi, języka i obyczajów. Może zapłacisz trochę więcej, ale zaoszczędzisz czas i nerwy i na pewno dowiesz się więcej. Należy też pamiętać, iż wynajmując samochód nie można nim wjechać do Autonomii Palestyńskiej.

I jeszcze uwaga dla osób posiadających kartę inwalidy. Miejsca oznaczone kopertą niekiedy należą do prywatnego użytkownika. Wówczas na znaku poprzedzającym miejsce będzie wpisany numer rejestracyjny. Zaparkowanie na takim miejscu, nawet z kartą inwalidy, to mandat w wysokości minimum 1000 szekli.

Anna Szczypińska, 19.10.2022r.

Previous ArticleNext Article