Pałac Hishama w Jerycho

W północnej części miasta Jerycho, leżącego na Zachodnim Brzegu w Autonomii Palestyńskiej, znajdują się ruiny Pałacu Hishama – zabytku, do którego rzadko docierają pielgrzymki skoncentrowane na Górze Kuszenia i drzewie sykomora znajdujących się w tym mieście.

Jest to pozostałość jednego z ostatnich zachowanych, wyrafinowanych pałaców pustynnych w regionie i słynie z wczesnej islamskiej sztuki klasycznej, w tym wyszukanych mozaik i stiukowych rzeźb.

Znany również jako Khirbiat Al Mafjar, Pałac Hishama ma powierzchnię 60 hektarów i uważa się, że został zbudowany przez Walida Ibn Yazeeda w roku 734 n.e., jako pałac zimowy.

Pałac, który słynie z islamskiej architektury i wyrafinowanych mozaik, został częściowo zniszczony przez silne trzęsienie ziemi, które nawiedziło ten obszar w 749 roku n.e.

Pałac posiadał kopulasty korytarz prowadzący do południowego wejścia i składał się z dziedzińca głównego, dużej fontanny, pokoi gościnnych, pomieszczeń służb pałacowych, sali, łaźni, meczetu i pomieszczeń straży. Miał dwie kondygnacje z okrągłymi wieżami w narożach.

W holu kąpielowym znajduje się jedna z największych obecnie zachowanych kolorowych mozaikowych posadzek o powierzchni 827 metrów kwadratowych.

Na północnym krańcu tej dużej mozaikowej podłogi znajduje się pokój gościnny, a wewnątrz  jeden z najsłynniejszych i najpiękniejszych obrazów mozaikowych, znany jako Drzewo Życia. Na tej mozaice widzimy drzewo, a pod nim jelenie i lwa, który szykuje się, aby je zaatakować. Mozaika ta uosabia życie z jego dobrem i złem oraz symbolizuje pokój i wojnę.

Malowidła z Pałacu Hishama są również niezwykłym dokumentem na istnienie tradycji malarstwa w przedislamskiej Syrii i Palestynie.

Anna Szczypińska, 06.02.2023r.

Previous ArticleNext Article