Nowy Rok w Jaffie

Tradycją w Jaffo, malowniczej dzielnicy należącej do aglomeracji Tel Awiwu, jest powitanie Nowego Roku pod ikoną tego miejsca – wieżą zegarową. Tegoroczny event omal nie został odwołany ze względu na awarię zegara, której naprawa okazała się bardziej skomplikowana niż początkowo przewidywano. 

Wieża zegarowa, zbudowana przez Imperium Osmańskie w 1900 roku, nie działała przez kilka miesięcy w 2021 roku z powodu rzadkiej awarii mechanicznej. Szczęśliwie, dzięki wysiłkom wielu osób, gmina Tel Awiw była w stanie zlokalizować eksprta od zegarów i zakupić niezbędne części do naprawy. Wiele z nich zostało sprowadzonych z różnych części globu. Przykładowo, niektóre wodoodporne części do zegara musiały zostać sprowadzone z Włoch, wszystko po to, aby przywrócić kultowy pomnik Jaffy do dawnej świetności oraz aby tradycji stało się zadość. Dopiero 31 grudnia awaria została całkowicie naprawiona.

Duńska specjalistka od zegarów, Susanne Kaufmann, była odpowiedzialna za wspinaczkę na wieżę zegarową i obsługę napraw. „Te trzy miesiące były dla mnie naprawdę interesujące. Wiele przy okazji nauczyłam się o historii Tel Awiwu. To była naprawdę fajna praca, a ludziom, z którymi pracowałam, chcę jeszcze raz bardzo podziękować. Fantastycznie było pracować w ekipie, która naprawdę chciała, żeby zegar działał w Sylwestra.”

Burmistrz Tel Awiwu, Ron Huldai, był jednym z podekscytowanych naprawą wieży zegarowej. „W ostatnich latach zainwestowaliśmy setki milionów szekli w turystyczne miejsca Jaffy. Dokończenie naprawy zabytkowego zegara w Jaffie, symbolu tego miejsca, było bardzo ważne zarówno dla mieszkańców, jak i gości, którzy przybyli do nas na wspólne odliczanie i świętowanie początku 2022 roku”.

W piątek 31 grudnia setki mieszkańców zebrało się na placu Clock Tower w Jaffie na noworoczne odliczanie. Dokładnie o północy dzwon zegara zadzwonił 12 razy, oficjalnie rozpoczynając 2022 rok.

Karolina Maoz, 02.01.2022r.

Źródło: https://www.jpost.com/israel-news/article-690330

Previous ArticleNext Article