Metro Carmelit w Hajfie – jedna z najkrótszych linii metra na świecie

Dla osób podróżujących lub przebywających w Hajfie metro Carmelit to wygodny i przyjemny sposób na przedostanie się z centrum Hajfy na szczyt Góry Karmel. Kolejka Carmelit biegnie pod wzgórzem z dołu do góry i z powrotem, i działa na zasadzie polskiej kolejki na Gubałówkę, czyli jeden wagonik ciągnie drugi i po środku się spotykają.

Zaczynając od dołu, na Placu Paryskim w centrum miasta, pociąg wspina się na wysokość 300 metrów, zatrzymując się na przystankach w pobliżu muzeów, sklepów i szpitala, aż dotrze do Gan Ha’Em, czyli ostatniego przystanku. Od początku do końca przejazd trwa zaledwie 8 minut.

Zbudowany pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku i otwarty w 1959 roku, Carmelit jest jednym z najkrótszych linii metra na świecie i do niedawna jedynym metrem w Izraelu (w 2023 r. ruszyło metro również w Tel Awiwie).

 

Przystanki metra Carmelit jadąc pod górę:

  • Plac Paryski / Śródmieście

Ta stacja Carmelit przybliży Cię do Izraelskiego Muzeum Kolejnictwa, Placu Faisal, Kampusu Portowego, pubów, restauracji i kawiarni. Krótki spacer zaprowadzi Cię do Kolonii Niemieckiej, która stanowi również centralną atrakcję, w tym wiele kawiarni i restauracji, a także centrum handlowe City Center. Stacja ta znajduje się w odległości krótkiego spaceru od głównego dworca kolejowego w Hajfie „HaShmona”, więc jeśli przyjedziesz do miasta pociągiem, możesz z łatwością rozpocząć wycieczkę z tej stacji i kontynuować podróż pod górę.

  • Solela Boneha

W pobliżu tej stacji znajduje się Ratusz i Ogród Niepodległości. Ogród stanowi wspaniały panoramiczny punkt widokowy z widokiem na port w Hajfie i Zatokę Hajfy. Widać stąd błękitne wody Morza Śródziemnego, zielone Góry Galilejskie, a w pogodne dni nawet biały szczyt góry Hermon.

  • HaNevi’im

Wizyta w Muzeum w Hajfie rzuci trochę światła na miasto i pozwoli spojrzeć na niego z innej perspektywy. Z tej stacji można także dojechać do Wadi Nisnas, gdzie można wybrać się na spacer pełen zapachów i smaków po kolorowym sąsiedzkim targu. Ponadto stacja ta znajduje się w odległości krótkiego spaceru od Kolonii Niemieckiej. Stacja zlokalizowana jest w samym sercu dzielnicy Hadar i daje możliwość przechadzki po ulicach pełnych ludzi w ciągu dnia, przyciągając dużą liczbę mieszkańców ze względu na wiele znajdujących się tam sklepów.

  • Massada

Ulica Massada, zwana „Ulicą Sheinkina w Hajfie”, jest odpowiednia dla młodych ludzi i osób młodych duchem, które chcą dzielić się wyjątkową atmosferą, jaką oferuje. Na tej ulicy znajduje się wiele kawiarni, galerii i wyjątkowych sklepów przyciągających rzesze turystów. Ponadto wszystkich zainteresowanych Narodowym Muzeum Nauki MadaTech zapraszamy do wysiadania na tej stacji.

  • Bnei Tzion

Stacja ta obsługuje wielu mieszkańców miasta i gości przybywających do szpitala Rothschild, znajdującego się w sąsiedztwie tej stacji. Co więcej, stacja ta znajduje się w pobliżu Schodów Spinozy, które stanowią część miejskiej trasy tysiąca schodów. Trasa rozpoczyna się na szczycie Góry Karmel, jednak dla tych, którzy są w okolicy lub po prostu chcą pójść na skróty, istnieje możliwość rozpoczęcia trasy z tej stacji.

  • Gan Ha’Em / Centrum Carmel

Carmel Center uznawane jest za jedną z głównych stref rozrywkowych miasta. W tej okolicy znajduje się wiele hoteli, co umożliwia łatwy dostęp do wielu pobliskich atrakcji. Oprócz wielu kawiarni, restauracji i sklepów w tej okolicy, żadna wycieczka po Hajfie nie będzie kompletna bez wizyty na Promenadzie Louis, skąd roztacza się spektakularny widok na miasto Hajfa oraz Ogrody Bahai’ów. Również Miejski Ogród Zoologiczny przyciąga wielu turystów, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

W Carmel Center znajduje się także kilka muzeów, w tym Muzeum Sztuki Japońskiej Tikotin, Muzeum Mane Katz i inne.

Godziny otwarcia metra Carmelit:

Niedziela – czwartek: 6:00-22:00

Piątek i dzień przedświąteczny: 6:00-15:00

W soboty i święta wagoniki nie jeżdżą.

Anna Szczypińska, 05.12.2023r.

Previous ArticleNext Article