Medycyna: Polscy Żydzi, którzy wpłynęli na losy ludzkości

Dzięki nim nie straszny nam wirus polio, możliwa jest transfuzja odpowiedniej grupy krwi, wiemy co to witaminy, a cukrzyca jest chorobą, z którą „da się żyć”. Urodzeni w Polsce, mający żydowskie korzenie, znacząco wpłynęli na kształt dzisiejszej medycyny i zmienili losy ludzkości:

Urodził się w 1889 roku w Warszawie, polski diabetolog i internista, żydowskiego pochodzenia. Chorzy na cukrzycę zawdzięczają mu metodę leczenia tej choroby dużymi dawkami insuliny oraz odpowiednią dietą.

Urodzony w 1863 roku w Krakowie, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, odkrył jedną z najistotniejszych metod diagnostycznych neurologii. Dzięki badaniu EEG mamy możliwość badania aktywności mózgu. Dzięki pracy Adolfa Becka, możliwa jest m.in. diagnoza pacjentów z napadami padaczkowymi, zapaleniem mózgu czy będących w śpiączce.

Dzięki pracy badawczej i naukowej, urodzonego w 1884 roku w Warszawie Ludwika Hirszfelda ,rozwinęła się w Polsce transfuzjologia i krwiodawstwo. Stworzył naukę o dziedziczeniu grup krwi, oznaczył czynnik Rh i nazwał grupy krwi, co zostało przyjęte na całym świecie. Dzięki niemu m.in. potrafimy dochodzić ojcostwa na podstawie grupy krwi oraz znamy przyczynę konfliktu serologicznego, co ratuje życie wielu noworodkom.

Hilary Koprowski, urodził się w 1916 roku w Warszawie. Zasłynął ratując miliony ludzi, dzięki wynalezieniu szczepionki na wirus polio, który wywołuję chorobę Heinego-Medina. Jego kariera naukowa była bogata w przełomowe odkrycia naukowe. Dzięki pracy instytutu, którym kierował, opracowano m.in. szczepionkę przeciw wściekliźnie oraz przeciw infekcjom bakteryjnym i wirusowym.

Urodzony w 1884 roku w Warszawie, Kazimierz Funk, dokonał epokowego odkrycia, wyodrębniając i nazywając nowe związki witaminami. Jego badania poświęcone awitaminozie, czyli niedoborom witamin, były przełomowym krokiem w podejściu do odżywiania i zbilansowanej diety.

Karolina Maoz, 20.05.2023r.

Previous ArticleNext Article