Jerozolima – choć minęło już ponad 3000 lat, od kiedy Dawid uczynił ją swą stolicą, nadal rozpala emocje jak żadne inne miasto na świecie…
Krótkie tło historyczne:
Podczas wolny o niepodległość Izraela sprawa przynależności Jerozolimy stała się jednym z najważniejszych punktów konfliktu żydowsko – arabskiego. W 1949 roku nastąpił podział miasta na dwie części: Jordania kontrolowała Jerozolimę Wschodnią, która obejmowała Stare Miasto, a Izrael – Jerozolimę Zachodnią.
Żydzi nie mieli wtedy dostępu do świętych miejsc swojej religii, przede wszystkim do Muru Zachodniego, czyli Ściany Płaczu. Taki stan rzeczy utrzymywał się do 1967 roku, do wojny sześciodniowej, kiedy to po zwycięstwie armia izraelska zajęła całą Jerozolimę.
W 1980 roku Kneset proklamował zjednoczone miasto stolicą Izraela. W 1998 roku rząd Izraela uchwalił ustawę o Dniu Jerozolimy, czyniąc ten dzień świętem narodowym.
Święto Jerozolimy dziś:
Co roku, przeważnie w maju (w zależości od kalendarza żydowskiego) w Jerozolimie odbywają się obchody Dnia Jerozolimy. Zazwyczaj dzień ten wiąże się z serią uroczystości, jest bardzo hucznie celebrowany i gromadzi tłumy ludzi.
Jednym ze stałych punktów programu obchodów jest przemarsz przez dzielnicę muzułmańską Starego Miasta, który kończy się przy Ścianie Płaczu.
Punktem kulminacyjnym obchodów jest uroczysta ceremonia pod Ścianą Płaczu, w której udział biorą tłumy, nie tylko mieszkańców miasta, ale także gości z innych miast oraz turystów. Na uroczystości pojawiają się także przedstawiciele władz miasta oraz dostojnicy religijni.
Pozostałe osoby mogą wziąć udział w obchodach online, które transmitowane są na całym świecie. Podczas transmisji zazwyczaj prezentuje się informacje o najnowszych odkryciach archeologicznych, relację z podniesienia ogromnej flagi oraz uroczystą i radosną modlitwę ze śpiewami.
Świętowanie Dnia Jerozolimy obejmuje także serię imprez towarzyszących: koncerty, pokazy laserowe, atrakcje dla dzieci. Co roku organizatorzy zaskakują nowymi pomysłami. Będąc w Izraelu w terminie Dnia Jerozolimy, zdecydowanie warto wziąć udział w obchodach tego święta.
Karolina Maoz, 19.05.2023r.