Liczący 3000 lat egipski amulet odktyty w Izraelu podczas szkolnej wycieczki

Liczący 3000 lat skarabeusz – starożytny amulet i pieczęć odciskowa – został odkryty podczas szkolnej wycieczki na Azor, około siedmiu kilometrów na południowy wschód od Tel Awiwu, poinformował w środę Izraelski Urząd Starożytności (IAA). Na skarabeuszu wyryty jest wizerunek egipskiego faraona w scenie przedstawiającej nadanie władzy władcy.

Klasa ósma z Gimnazjum im. Rabina wzięła udział w III dorocznym kursie przewodnickim organizowanym przez MSB. Kurs umożliwia studentom nauczanie mieszkańców Azoru o znaleziskach archeologicznych.

„Wędrowaliśmy po okolicy, kiedy zobaczyłem coś, co wyglądało jak mała zabawka na ziemi” – powiedział główny przewodnik wycieczek Gilad Stern z Centrum Edukacyjnego IAA. „Wewnętrzny głos powiedział mi:„ Podnieś to i odwróć ”. Byłem zdumiony: to był skarabeusz z wyraźnie naciętą sceną, marzenie każdego archeologa-amatora. Uczniowie byli naprawdę podekscytowani!”

Na bardziej płaskiej stronie skarabeusza wyrzeźbiona jest stojąca postać z wydłużoną głową, która wydaje się przedstawiać koronę egipskiego faraona.

„Ta scena w zasadzie odzwierciedla geopolityczną rzeczywistość, która panowała w ziemi Kanaan w późnej epoce brązu (1500-1000 pne), kiedy lokalni władcy kananejscy żyli (a czasem buntowali się) pod polityczną i kulturową hegemonią Egiptu”, według IAA Bronze Ekspert dr Amir Golani. „Dlatego jest bardzo możliwe, że pieczęć rzeczywiście pochodzi z późnej epoki brązu, kiedy miejscowymi Kananejczykami rządziło imperium egipskie”.

Źródło zdjęcia: www.jpost.com
Autor: GILAD STERN/ISRAEL ANTIQUITIES AUTHORITY

W starożytnym Egipcie skarabeusz był jednym z najważniejszych symboli. Zwykły żuk gnojak, toczący przed sobą kulkę gnoju, w której składał jaja, był symbolem nowego życia i zmartwychwstania, a także ucieleśnieniem boga Chepri. Uważano, że toczenie kulki gnoju odzwierciedla wędrówkę słońca po nieboskłonie, a wyłanianie się skarabeusza z błota, rodzące się życie. Duże skarabeusze kładziono na piersiach mumii, jako amulety ochronne i pieczęcie. Później zaczęto używać ich także jako amuletów dla osób żyjących.

Na przestrzeni czasu w Izraelu odkryto ich setki. Niektóre były importowane z Egiptu, podczas gdy inne były imitacjami oryginałów wykonanych przez lokalnych rzemieślników pod wpływem Egiptu. Znaleziony skarabeusz wydaje się być jedną z imitacji egipskich.

„Znalezienie skarabeusza w ramach wycieczki terenowej z uczniami uczestniczącymi w kursie przewodnickim jest symboliczne, ponieważ uczniowie zdobywali wiedzę archeologiczną i jednocześnie wnieśli wkład w nasze dziedzictwo archeologiczne” – powiedział dyrektor IAA Eli Escusido. powiedział. „Ta współpraca jest naprawdę poruszająca, ponieważ pracujemy nad połączeniem społeczności z ich dziedzictwem kulturowym”.

„Skarabeusz był używany jako pieczęć i był symbolem władzy i statusu” – powiedział Golani. „Mógł być umieszczony na naszyjniku lub pierścionku [i] jest wykonany z fajansu, materiału krzemianowego pokrytego niebieskawo-zieloną glazurą.

„Mógł wypaść z rąk ważnej osobistości, która przechodziła przez ten obszar, lub mógł zostać celowo zakopany w ziemi wraz z innymi przedmiotami – i po tysiącach lat wyszedł na powierzchnię” – stwierdził. . „Trudno jest określić dokładny oryginalny kontekst”.

Karolina Maoz, 01.12.2022r.

Źródło: https://www.jpost.com/archaeology/article-723697

Previous ArticleNext Article