Bursa, czyli co robią diamenty w Tel Awiwie

Giełda diamentów w Tel Awiwie, znana lokalnie jako „Bursa”, to największy na świecie kompleks handlu diamentami. Giełda zatrudnia codziennie ponad 15 000 osób z 1 500 firm.

Tel Aviv Diamond Exchange znajduje się w budynkach o bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa w Ramat Gan, kilka minut od centrum Tel Awiwu. Budynki te są warte miliardy dolarów i eksportują około 5 miliardów dolarów rocznie. Około 40% -50% światowych diamentów przechodzi przez te budynki, które są jak sekretny świat ukryty przed wzrokiem opinii publicznej.

Dostępne są jednak wycieczki po Giełdzie Diamentów, które zabierają odwiedzających za zamknięte drzwi do tego fascynującego kompleksu. Wycieczka jest darmowa, ale kończy się oczywiście w sklepie, gdzie można zakupić nie tylko diamenty, ale też inne wyroby jak tańszą, srebrną biżuterię.

Izraelski przemysł diamentowy został zapoczątkowany w latach 30-tych przez europejskich Żydów po zniesieniu podatków importowych od surowca diamentowego przez rząd mandatu brytyjskiego. W kolejnych latach branża rosła. Dopiero w latach 60-tych XX wieku przemysł zorganizował się dzięki pierwszemu stowarzyszeniu branżowemu, które później przekształciło się w Tel Aviv Diamond Exchange. 

W 1968 roku otwarto pierwszy budynek kompleksu Bursy w Tel Awiwie. W tamtym czasie był to jeden z najwyższych budynków w Izraelu. W kolejnych latach branża szybko się rozwijała, a Tel Aviv Diamond Exchange rozrósł się w ogromny kompleks z czterema wieżowcami.

Kompleks obejmuje ponad 1500 firm, 3000 członków i 15 000 pracowników. Oprócz firm jubilerskich, Bursa ma własne banki, urzędy pocztowe, spedytorów, ubezpieczycieli i nie tylko. Jest to samowystarczalny świat, otoczony wysokim poziomem bezpieczeństwa, w którym jednocześnie można znaleźć miliardy dolarów drogocennych kamieni.

Przemysł diamentowy w Tel Awiwie jest jednym z najważniejszych elementów izraelskiej gospodarki. Do czasu gwałtownego wzrostu w branży zaawansowanych technologii (startup) była to jedna z największych branż eksportowych Izraela.

Wymiana diamentów pozostaje wyjątkowa na świecie, a próby jej odtworzenia w innych miejscach nie powiodły się. Dzieje się tak dzięki ogromnej liczbie renomowanych firm, uznanym zabezpieczeniom i silnemu wizerunkowi na świecie.

40% -50% wszystkich wypolerowanych diamentów na świecie przechodzi przez Tel Awiw. To sprawia, że giełda diamentów w Tel Awiwie jest głównym punktem na światowej mapie biżuterii. W rezultacie kupujący od większości największych jubilerów na świecie regularnie udają się do Tel Awiwu, aby kupić nowe kamienie.

Przedsiębiorstwa na giełdzie diamentów w Tel Awiwie kupują surowe diamenty z kopalni na całym świecie, a następnie wycinają i polerują je w ramach przygotowań do sprzedaży, prawie w całości na eksport.

Silna reputacja giełdy diamentów w Tel Awiwie jest ugruntowana przez gwarantowaną wysoką jakość wszystkich diamentów, które przez nią przechodzą, a wszystkie diamenty są w 100% wytwarzane w sposób naturalny.

Giełda Diamentów w Tel Awiwie to działający kompleks, a społeczeństwo nie może wchodzić do budynków, chyba że eskortowane przez członka giełdy. Wejście do środka wiąże się z zapewnieniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa i ciągłą opieką.

Wybierając się na wycieczkę po Bursie oprowadzi nas profesjonalny ekspert od diamentów. Wycieczka przechodzi przez bariery bezpieczeństwa i zapewnia wgląd w giełdę. Zwiedzający zobaczą jej wewnętrzne działanie i uzyskają informacje o znajdujących się w niej diamentach.

Istnieje również możliwość zakupu diamentów dla chętnych. Należy jednak pamiętać, że nie jest to kupowanie w sklepie z pamiątkami, ale kupowanie bezpośrednio od dealerów po cenach hurtowych.

Anna Szczypińska, 02.12.2022r.

Previous ArticleNext Article