Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe we wsi et-Taiyiba, położonej w dolinie Megiddo (zwanej także Doliną Jezreel), odkryli inskrypcję z greckim napisem: „Chrystus narodzony z Marii”.
Według eschatologii chrześcijańskiej dolina ta uznawana jest za miejsce ostatecznej bitwy pomiędzy siłami dobra i zła, zwanej potocznie Armageddonem. Termin „Armagedon” pochodzi od hebrajskiego słowa „Har Megiddo”, co oznacza „góra Megiddo”.
Źródło zdjęcia: Tzachi Lang and Einat Ambar-Armon, Israel Antiquities Authority
Kamienny napis jest wyryty w języku greckim i znaleziony w drzwiach wejściowych budynku z końca V wieku naszej ery, który później został włączony do późniejszej budowli z okresu bizantyjskiego lub wczesnego islamu.
Wykopaliska w konstrukcji pozwoliły zidentyfikować również dwa pomieszczenia, w których znajdują się mozaikowe podłogi ozdobione geometrycznymi wzorami.
Doktor Leah Di-Segni, badaczka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, stwierdziła, że napis jest dedykacją Jezusowi, Synowi Marii, a w całości brzmi następująco:
„Chrystus narodzony z Maryi. To dzieło najbardziej bogobojnego i pobożnego biskupa Teodozjusza oraz nędznego Tomasza. Ktokolwiek wejdzie, niech się za nich modli”.
Teodozjusz, którego tekst określa jako fundatora budowli, był jednym z pierwszych chrześcijańskich biskupów w regionie. Sprawował władzę religijną w mieście Bet Sze’an, które było stolicą bizantyjskiej prowincji Palaestina Secunda.
Dr Walid Atrash z Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności (IAA) powiedział: „To pierwszy dowód na istnienie kościoła bizantyjskiego we wsi et-Taiyiba i stanowi uzupełnienie innych znalezisk potwierdzających działalność chrześcijan mieszkających w tym regionie.
Karolina Maoz, 01.02.2024r.
Źródło: https://www.heritagedaily.com