Izrael rozszerzy stosowanie leku na COVID, dzięki któremu 88% pacjentów wychodzi ze szpitala

MesenCure, czyli izraelski lek na COVID-19, został zatwierdzony do rozszerzonego stosowania przez Ministerstwo Zdrowia. 15 z 17 pacjentów w ciężkim stanie wyszło ze szpitala jeden dzień po otrzymaniu ostatniej dawki tego specyfiku.

Lek MesenCure został przetestowany przez Centrum Medyczne Rambam, a Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło dopuszczenie każdego zainteresowanego izraelskiego szpitala do wzięcia udziału w dalszych badaniach i stosowania leku na kolejnych pacjentach.

Celem rozszerzonego badania, które obejmuje minimum 50 pacjentów, jest potwierdzenie bezpieczeństwa i skuteczności leku. MesenCure składa się z mezenchymalnych komórek macierzystych (MSC), izolowanych z tkanki tłuszczowej zdrowych dawców, zmniejsza stan zapalny i łagodzi objawy oddechowe i inne u pacjentów cierpiących na zagrażającą życiu niewydolność oddechową wywołaną przez COVID – 19.

W maju bieżącego roku firma poinformowała o testach na 10 pacjentach z COVID w wieku od 45 do 75 lat, wszyscy z ciężkimi objawami, a 90 % z nich miało również choroby współistniejące. Dane wykazały 40% zmniejszenie zapalenia płuc (z 55% do 15%), w ciągu pierwszych pięciu dni po leczeniu. Miesiąc później zapalenie płuc osiągnęło 1%.

Ponadto, po zastosowaniu leku, pacjenci wykazywali znaczną poprawę funkcji oddechowej, wysycenie krwi tlenem wzrosło do 95%, a funkcjonowanie płuc powróciło do prawie całkowicie normalnego poziomu już po okresie 1 miesiąca.

Co najbardziej imponujące, pacjenci byli wypisywani ze szpitala po zaledwie jednym dniu od momentu przyjęcia ostatniej dawki leku MesenCure.

Producent leku, firma Bonus, została założona w 2008 roku. Swoją siedzibę ma w Hajfie, gdzie opracowała swój podstawowy produkt – przeszczep kości oparty na inżynierii tkankowej.

Firma twierdzi, że lek może być również stosowany w leczeniu innych, podobnych infekcji dróg oddechowych, astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Karolina Maoz, 14.08.2021

 

Źródło:https://www.jpost.com/health-science/israel-to-expand-use-of-covid-drug-that-gets-88-percent-of-patients-out-of-hospital-676397

Previous ArticleNext Article