Koszerna plaża w Tel Awiwie

Tel Aviv, powszechnie znany jako miasto, które nigdy nie śpi, zaskakuje po raz kolejny. Jego zachodnie dzielnice usytuowane są na brzegu Morza Śródziemnego i szczycą się pięknymi piaszczystymi plażami. Wśród nich, obok specjalnej plaży dla psów, plaża Nordau- przeznaczona dla ortodoksyjnych Żydów.

Czym różni się od pozostałych plaż?

Przede wszystkim jest to zaciszne miejsce otoczone jest drewnianym płotem, który oddziela kąpielisko od pozostałych plaż, promenady, hoteli i lokali gastronomicznych.

Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie. To jedyna plaża, z której mogą skorzystać ortodoksyjni Żydzi i Żydówki, choć oczywiście nie wspólnie.

Tam, w każdą niedzielę, wtorek i czwartek ortodoksyjne Żydówki mogą swobodnie odpoczywać, kąpać się bez obecności płci przeciwnej. Jedyni mężczyźni na plaży to ratownicy, którzy czuwają nad bezpieczeństwem plażujących.

Z kolei panowie przestrzegający zasad religijnych mogą korzystać z plaży Nordau w każdy poniedziałek, środę i piątek.

Wstęp, jak w przypadku wszystkich plaż w Tel Avivie, jest bezpłatny, jednak obowiązuje tam odpowiedni dress code. Oznacza to między innymi, iż na plaży Nordau nie spotkamy plażowiczów w strojach kąpielowych. Dotyczy to głównie pań, których strój plażowy nie powinien odsłaniać więcej niż przedramię oraz łydkę.

O odpowiednim ubiorze i zachowaniu dodatkowo informuje umieszczony przy wejściu na plażę napis: „Zachowuj się skromnie na plaży”.

Powyższy temat stał się inspiracją dla reżyserki Karin Kainer, która nakręciła film dokumentalny pod tytułem „Koszerna plaża”. To szczególne miejsce stało się przestrzenią, na podstawie której twórcy filmu zobrazowali życie, problemy społeczne i rodzinne kobiet żyjących w hermetycznie zamkniętych społecznościach. 

Karolina Maoz, 28.05.2022r.

Previous ArticleNext Article