W Izraelu zatwierdzono nowy system zapobiegający zapominaniu dzieci w samochodach

System ostrzegania Kaftor BABY i2/4 został zatwierdzony przez Ministerstwo Transportu zgodnie z rozporządzeniem o ruchu drogowym. Rozporządzenie stanowi, że każdy samochód, który jest używany do wożenia dzieci w wieku poniżej czterech lat, musi być w niego wyposażony.

System BABY i2/4 zawiera modem komórkowy oraz do 4 czujników, które można podłączyć w samochodzie i do fotelika samochodowego, i które działają niezależnie na wielu etapach. W momencie, gdy silnik jest wyłączony, jeśli czujniki wyczują wagę dziecka, ostrzegają kierowcę powtarzającymi się sygnałami dźwiękowymi.

Jeśli po dwóch minutach waga nadal będzie odczuwalna, modem wyśle połączenie na zarejestrowane w systemie telefony komórkowe. Jeśli żadna osoba dorosła nie odpowie, technologia eCall natychmiast zaalarmuje władze i siły ratownicze i poda im dokładną lokalizację pojazdu.

System ten jest obecnie jedynym systemem na rynku wykorzystującym technologię eCall, który jest połączony z centrum, które jest obsługiwane 24/7. Chociaż głównym zastosowaniem systemu jest ratowanie dzieci zapomnianych w samochodach, zapewnia on również rozwiązania innych typowych problemów, które pojawiają się w samochodach, takich jak przebicia, puste baki, lekkie wypadki i inne.

Rzecznik firmy Kaftor powiedział, że jest wdzięczny Ministerstwu Transportu za zgodę na podjęcie tego kroku w celu uporania się z „niepokojącym zjawiskiem”, w którym zapomina się o dzieciach w samochodach.

Mimo wielu kroków, jakie do tej pory podjęły władze Izraela, wciąż latem umiera w samochodach kilkoro dzieci, zapomnianych przez swoich opiekunów. Do tej pory stosowano różne systemy ostrzegania, jak te przypominające o dzieciach w najpopularniejszej aplikacji GPS – Waze oraz komunikatach powtarzanych w kółko w radio, typu „połóż telefon komórkowy lub torebkę na tylnym siedzeniu, aby nie zapomnieć dziecka”.

Być może brzmi absurdalnie, ale niestety bardzo często się zdarza. Latem temperatura w samochodzie może osiągnąć wartości tak wysokie, że robiono eksperymenty z mrożoną pizzą, która zostawiona w zamkniętym samochodzie była gotowa w 2 minuty.

Anna Szczypińska, 27.08.2021

 

Źródło: https://www.jpost.com/israel-news/new-system-approved-to-prevent-forgetting-children-in-cars-674278

Previous ArticleNext Article