Instytut Naukowy im. Weizmanna jest jedną z wiodących na świecie multidyscyplinarnych instytucji naukowo – badawczych z dziedziny nauk przyrodniczych oraz ścisłych. Znajduje się w miejscowości Rehovot, na południe od Tel Awiwu.
Został założony w 1934 roku, początkowo jako Instytut Daniela Sieffa, przez Izraela i Rebekę Sieff z Londynu, ku pamięci ich syna Daniela. W 1949 roku został przemianowany na Instytut im. dr. Chaima Weizmanna. Weizzmann zanim został pierwszym prezydentem państwa Izrael, był światowej sławy chemikiem i założycielem Instytutu.
Więcej na temat sylwetki założyciela instytutu można dowiedzieć się w muzeum znajdującym się w Domu Weizmanna. Były prezydent mieszkał w nim aż do śmierci w 1952 roku. Jego grób znajduje się na terenie instytutu, w ogrodzie domu Weizzmanna, który został pochowany obok małżonki Wery.
Weizzmann przez cały okres swojej prezydentury odmawiał pobierania wynagrodzenia za urząd, który piastował. Źródłem jego dochodów były tantiemy za różne wynalazki. Jednym z najsłynniejszych była syntetyczna metoda wytwarzania acetonu potrzebnego do produkcji prochu do broni palnej. Patent na wspomnianą metodę wykupiła Wielka Brytania. W trakcie II wojny światowej Weizzmann był także doradcą rządu brytyjskiego.
Zwiedzanie obiektu najlepiej rozpocząć od Audytorium Wix, na prawo od wejścia głównego, gdzie można zobaczyć 17- minutowy film na temat działalności instytutu. Następnie warto zwiedzić wspomniany Dom Weizmanna (koszt wstępu: 20 szekli), który został zaprojektowany i wybudowany przez Ericha Mandelsohna, niemieckiego architekta urodzonego w Olsztynie. W nim zobaczyć można także krótki film pt. „Król bez królestwa”, którego treścią jest działalność polityczna Chaima Weizmanna.
Jednak zdecydowanie największą atrakcją instytutu jest Park Nauki Clore’a (koszt wstępu: 60 szekli). Jest to jedyne na świecie muzeum nauki, które całkowicie usytuowane jest na świeżym powietrzu. Można tutaj doświadczyć praw fizyki w praktyce, dowiedzieć się wiele przez zabawę.
Na terenie obiektu znajduje się piec do drewna działający dzięki energii słonecznej, zraszacze wytwarzające tęczę na życzenie. Można tutaj poczuć się niczym kosmonauta korzystając z urządzenia, które imituje grawitację księżycową lub na przykład pokręcić się na żyroskopie. Moc atrakcji połączonych z edukacją przewidziana jest dla osób w każdym wieku.
Karolina Maoz, 27.03.2023r.