Dworzec kolejowy Yitzhak Navon w Jerozolimie

Yitzhak Navon to jedna z najnowszych stacji kolejowych w Izraelu i jedna z najgłębszych na świecie, znajdująca się 80 metrów pod ziemią.

Ta stacja, czasami nazywana Hauma, ma wiele poziomów, elegancki, nowoczesny design, sklepione szklane sufity i mozaiki na ścianach.

Mając ponad 5500 metrów kwadratowych przestrzeni pod ziemią, może również służyć jako schronienie dla 5000 osób w sytuacji awaryjnej. Została nazwana na cześć Icchaka Navona, mieszkańca Jerozolimy i piątego prezydenta Izraela.

Stacja ta obecnie wykorzystywana jest tylko na trasie z Jerozolimy do Hercliji.

Pociąg zatrzymuje się na lotnisku Ben Guriona i na stacjach w całym Tel Awiwie. Jest on szybszy niż inne pociągi w kraju, więc podróż z i na lotnisko zajmuje ok. 20 minut.

Stacja znajduje się naprzeciwko głównego dworca autobusowego w Jerozolimie i przystanku tramwajowego. Jest to dobra alternatywa dla tych, którzy muszą się szybko dostać pomiędzy Tel Avivem, lotniskiem a Jerozolimą.

Bilety można kupić z wyprzedzeniem online, jeśli posiada się kartę Rav Kav uprawniającą do przejazdów wszystkimi środkami komunikacji publicznej w całym kraju. Można także kupić bilety na jedem lub kilka przejazdów na dowolnej stacji kolejowej.

Tel Awiw i Jerozolima to dwa najpopularniejsze miasta w kraju i to nie bez powodu. Jerozolima jest ciekawa historycznie, kultowo i religijnie, co sprawia, że jest nieskończenie fascynująca. To także punkt początkowy dla wielu wycieczek poza miasto. Stąd niedaleko do Betlejem, nad Morze Martwe, do Jerycha czy Hebronu, a nawet do granicy z Jordanią.

Tel Awiw to nowoczesny bastion kultury, sztuki i najlepszej izraelskiej kuchni. Stąd można udać się na północ na jednodniową wycieczkę do Kafarnaum, Yardenitu i Galilei, aby poznać bardziej historyczną stronę kraju.

Planując podróż po Izraelu komunikacją miejską należy pamiętać, iż nie działa ona w szabata, a więc od popołudnia w piątek do soboty wieczorem.

Anna Szczypińska, 06.01.2020

Previous ArticleNext Article