Hamat Gader

W południowej części wzgórz Golan, nad rzeką Jarmuk, tuż przy granicy z Jordanią warto odwiedzić dobrze zachowane, starożytne łaźnie z czasów rzymskich w Hamat Gader (Khamat Gader). Gorące źródła w malownyczym górskim ustroniu chętnie odwiedzali już starożytni, a dziś są one jedną z najpopularniejszych komercyjnych atrakcji turystycznych w Izraelu. 

Termy powstały w II wieku n.e. Korzystali z nich przede wszystkim żołnierze X Legionu cesarstwa rzymskiego. Uzdrowisko cieszyło się tak wielką sławą, że według źródeł w owym czasie stawiano je na drugim miejscu w imperium pod względem atrakcyjności. Jako piękniejszy uznawano jedynie kompleks Baiae pod Neapolem.

Łaźnie istaniały jeszcze w czasach bizantyjskich. Ich kres położyło dopiero trzęsienie ziemi w VII wieku, podczas którego kompleks został poważnie uszkodzony.

Łaźnie odrestaurowano i ponownie uruchomiono. Gorące źródła mineralne naturalnie wypływające spod ziemi w ustronnym, pięknie położonym górskim rezerwacie przyrody cieszą się obecnie ogromną popularnością. Kompleks zapewnia atrakcje dla wszystkich grup wiekowych. Obejmuje także park wodny, niewielki ogród zoologiczny, centrum spa w luksusowym hotelu oraz bogate zaplecze gastronomiczne. 

Niewątpliwie jedną z głównych atrakcji tego miejsca, poza gorącymi źródłami, jest znajdująca się na jego terenie, jedyna na Bliskim Wschodzie – farma krokodyli. Żyje na niej prawie 200 aligatorów, krokodyli, kajmanów. Duże, dorosłe osobniki są trzymane w otwartym stawie, gdzie na specjalnych „pływających mostach” odwiedzający mogą podziwiać z bliska mieszkańców fermy. Ponadto w miesiącach letnich można także zobaczyć karmienie krokodyli.

 

Karolina Maoz, 22.06.2023r.

Previous ArticleNext Article