Eleona – kawałek Francji w Jerozolimie

Na szczycie największego wzgórza jerozolimskiego – Góry Oliwnej, znajduje się kościół Eleona, inaczej zwany Pater Noster, czyli Ojcze Nasz.

Jest to kompleks, który obejmuje jaskinię Credo („Wierzę”), która według tradycji chrześcijańskiej była miejscem, gdzie Jezus nauczył modlitwy Ojcze Nasz swoich uczniów.

Nazwa Eleona pochodzi od św. Heleny, która jako pierwsza w IV w. zapoczątkowała budowę bazyliki w tym miejscu, ale została ona zniszczona prawdopodobnie podczas inwazji perskiej w 614r. Krzyżowcy w 1099 r. wybudowali tu niewielkie miejsce modlitwy wokół tablicy z tekstem modlitwy Ojcze Nasz w języku aramejskim.

Zabronione chrześcijanom za czasów Saladyna miejsce, zostało kupione pod koniec XIX wieku przez księżną Tour of Auvergne, która kazała wznieść tam klasztor, stworzony przez Viollet-le-Duc, aby zachować jaskinię. Później przekazała go Francji. Grobowiec księżnej znajduje się przed wejściem do kaplicy.

Później część krużganka została rozebrana w celu budowy sanktuarium zakrywającego jaskinię. Ściana północna i dwunastometrowa absyda zostały wzniesione do 1986 roku, ale pozostały niedokończone, tworząc w ten sposób dziwny kościół na świeżym powietrzu.

Na ścianach kompleksu przyczepione są tablice modlitwy „Ojcze nasz” w wielu językach. Po drugiej stronie sanktuarium, od 1873 roku, znajduje się klasztor Karmelitek.

W czasie wykopalisk w 1910 r. odnaleziono tu pozostałości pierwszej bazyliki św. Heleny z IV w. Można podziwiać część podłogowej mozaiki, cysternę, chrzcielnicę i absydę w grocie Credo.

Największą uwagę pielgrzymów przyciąga jednak przede wszystkim grota oraz tablice z tekstem Pater Noster. Należy wspomnieć, iż są także trzy polskie tablice: tablica ufundowana przez Armię Andersa w 1943 r. w języku staropolskim, tablica z tekstem po kaszubsku z 2000 r. oraz tablica napisana językiem Brajla z 2011 r.

Tablica z 1943 r. była jedną z najstarszych w kościele Eleona, ale została zastąpiona przez nową tablicę w 1998 r. ufundowaną przez polskie wojska ONZ stacjonujące na Wzgórzach Golan. W ten sposób żołnierze uratowali stary zabytek przed kompletnym zniszczeniem.

Dziś tablica z 1943 r. znajduje się w Polsce i po renowacji została umieszczona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Tablica z 1998 r. została zniszczona w 2010 r. Odpadły wówczas kafelki z tekstem „zbaw ode złego, Amen”. Niektórzy dopatrują się tutaj związku z tragedią w Smoleńsku, gdyż kafelki odpadły w tym samym dniu.

Anna Szczypińska, 11.05.2022r.

Previous ArticleNext Article