Trakt przypominający ogon skorpiona

Szlak Skorpiona znajduje się w południowym Izraelu, na pustyni Negew, zajmującej ok. 40% powierzchni kraju.

Szlak znany jest również jako Wzniesienie Skorpionów lub Wzniesienie Akrabim.

To oszałamiająca malownicza trasa, która zapewnia niesamowite panoramiczne widoki na jedne z najbardziej spektakularnych krajobrazów, jakie oferuje pustynia.

Szlak Skorpiona to 30-kilometrowy odcinek drogi nr 227, który biegnie między Doliną Arawy a Centralnym Negewem. Biegnie od drogi nr 226, na południowy wschód od miasta Dimona, do drogi 90 w Ir Ovot, około 30 minut na południe od Morza Martwego.

Jazda Szlakiem Skorpiona zajmuje około 1 godziny, ale zapierająca dech w piersiach sceneria sprawia, że zatrzymujemy się w celu podziwiania i fotografowania krajobrazu.

Południowa granica Ziemi Obiecanej

Wzniesieni Akrabim (po arabsku akram oznacza krzywe) było pierwszą nazwą Szlaku Skorpiona (w Biblii nazywano ją „wspinaczką skorpiona”). Obszar ten był znany od czasów biblijnych jako południowa granica Ziemi Obiecanej i granica ziemi należącej do Plemienia Judy.

W okresie Nabatejczyków trasa stała się ważna jako część Szlaku Przypraw – prowadzącego z dzisiejszej Arabii Saudyjskiej do portu na Morzu Śródziemnym w Gazie.

Trasa została ulepszona przez Rzymian, a po raz kolejny, prawie 2000 lat później, przez Brytyjczyków, którzy przebudowali ją, aby połączyć dwa posterunki policji.

 

Szlak Skorpiona dziś

Po odzyskaniu niepodległości przez Izrael droga została utwardzona, poszerzona i służyła jako jedyna droga do Ejlatu. Dziś drogi tej używa się bardzo rzadko, gdyż posiada kilka wąskich przełęczy i serię trudnych zakrętów. Służy raczej rekreacji i podziwianiu pustynnych krajobrazów, w tym doliny Zin, strumienia Gov i Małego Krateru.

Trasa jest otwarta przez cały rok z wyjątkiem okresów zimowych, kiedy czasem jest zamykana ze względu na ryzyko gwałtownej powodzi.

W pobliżu górnej części drogi znajduje się Nabatejskie miasto Mamshit, które dziś wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, oraz ranczo Negev Camel Ranch.

Dolny koniec drogi dociera do drogi 90 (autostrada północ-południe) tuż obok biblijnego miejsca Tamar (Ir Ovot) i około 30 minut na południe od Morza Martwego.

Julita Borowska – Bugdal, 09.09.2020

Previous ArticleNext Article