Dlaczego Izraelczycy długo żyją?

Izraelczycy zaliczani są do najzdrowszych ludzi na świecie, a ich średnia długość życia jest jedną z najwyższych.

Średnia długość życia Izraelczyków w 2023 r. wynosi 83,4 lat – to więcej niż w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech i wielu innych krajach rozwiniętych. Izrael zajmuje również wysokie miejsca w innych statystykach i miernikach zdrowotnych, odnotowując otyłość poniżej średniej i niski wskaźnik śmiertelności noworodków.

Poniżej wyjaśniamy dlaczego.

 

Po pierwsze: służba wojskowa i kultura sprawnościowa

Badania wykazały, że w krajach, w których obowiązuje obowiązkowa służba wojskowa, średnia długość życia jest zwykle wyższa i Izrael nie jest wyjątkiem. Te 2-3 lata, które większość młodych Izraelczyków spędza w IDF, budują nawyki sprawnościowe i samodyscyplinę na całe życie. Izrael ma również dużą liczbę żołnierzy zawodowych i żołnierzy w rezerwie, a są to ścieżki wymagające regularnego szkolenia i utrzymywania optymalnego poziomu siły fizycznej i sprawności.

Wartość sprawności fizycznej, którą kształtuje wojsko, jest kontynuowana w dorosłym życiu przez wielu Izraelczyków i przekazywana jest ich dzieciom. Tel Awiw jest szczególnie znany ze swojej kultury ćwiczeń, z plażami, parkami i promenadami zawsze pełnymi biegaczy, pływaków, deskorolkarzy i mieszkańców w każdym wieku ćwiczących w wielu bezpłatnych siłowniach na świeżym powietrzu lub grających w siatkówkę, piłkę nożną, frisbee lub matkot.

Styl życia pełen regularnych ćwiczeń pomaga Izraelczykom zachować ogólny dobry stan zdrowia i długowieczność, w tym niską otyłość i mniejsze ryzyko chorób.

 

Po drugie: znacjonalizowana służba zdrowia

Opieka zdrowotna w Izraelu jest prawem gwarantowanym, obejmującym powszechne ubezpieczenie zdrowotne zapewniane na szczeblu krajowym dla wszystkich obywateli, co sprawia, że opieka medyczna jest łatwo dostępna i bardzo przystępna cenowo.

W połączeniu z najnowocześniejszymi badaniami medycznymi i najwyższej klasy placówkami opieki zdrowotnej na świecie oznacza to, że Izraelczycy są w stanie szybko i skutecznie zapobiegać chorobom oraz je leczyć. W rezultacie ryzyko śmierci dorosłego Izraelczyka z powodu chorób serca, udaru, raka lub cukrzycy należy do najniższych na świecie.

 

Po trzecie dieta śródziemnomorska

Podobnie jak reszta regionu, Izraelczycy w dużej mierze przestrzegają diety śródziemnomorskiej, która jest bogata w warzywa, owoce, oliwę z oliwek i ryby. Niektóre produkty rodzime dla tego kraju i zajmujące ważne miejsce w diecie jego mieszkańców – takie jak granaty, daktyle i oliwki – są szczególnie bogate w przeciwutleniacze i inne składniki odżywcze wzmacniające odporność.

Większość produktów spożywczych, takich jak jaja czy mięso, w Izraelu jest uprawiana lokalnie i sezonowo, docierając do konsumenta w stosunkowo krótkim czasie bez potrzeby stosowania wielu konserwantów.

Ponadto zarówno izraelskie Ministerstwo Zdrowia, jak i wydział certyfikacji kaszrutu Naczelnego Rabinatu przestrzegają wysokich standardów sanitarnych i czystości żywności oferowanej konsumentom.

Izraelczycy nie jedzą też tyle cukru, sodu czy tłuszczów trans oraz ogólnie „śmieciowego jedzenia” – jak mieszkańcy wielu innych krajów rozwiniętych. Popularne przekąski i desery w „Krainie Mleka i Miodu” to zdrowe opcje, takie jak owoce, orzechy, nasiona słonecznika, bogata w białko chałwa oraz naturalne słodziki pełne przeciwutleniaczy i zdrowych właściwości, takie jak miód i syrop z daktyli.

Nawet przetworzona żywność często zawiera dużo witamin i niską zawartość tłuszczu lub cukru, jak na przykład ulubiona, bogata w składniki odżywcze przekąska Bamba.

Wielu Izraelczyków uwielbia także w umiarkowanych ilościach delektować się winem, szczególnie w szabat i święta, które jest pełne przeciwutleniaczy i znane z tego, że w umiarkowanych ilościach poprawia zdrowie, w tym reguluje poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz zmniejsza ryzyko raka.

 

Do innych powszechnie przytaczanych powodów długiego i zdrowego życia Izraelczyków należą:

  • zwarte społeczności skupione na rodzinie, zapewniające duże wsparcie osobom niepełnosprawnym, chorym i starszym;
  • ciepła, słoneczna pogoda prawie przez cały rok;
  • lecznicze wartości Morza Martwego, popularnego miejsca wypoczynku dla wszystkich grup wiekowych, ale szczególnie popularnego wśród starszych mieszkańców;
  • styl życia pełen duchowości, tradycji i błogosławieństw.

Życzymy więc czytelnikom 120 lat, jak zwykło się tu mawiać obchodzącym urodziny.

Anna Szczypińska, 25.11.2023r.

Previous ArticleNext Article