Izrael awansuje na 4. miejsce na świecie pod względem cyfrowej jakości życia

Izrael znacznie poprawił jakość swojego Internetu, ale pozostaje „niepewny” pod względem infrastruktury, zgodnie z corocznym wskaźnikiem cyfrowej jakości życia 2021r. Do tegorocznej analizy zakwalifikowano 110 krajów na całym świecie, które porównywano pod względem cyfrowego dobrobytu w oparciu o takie czynniki, jak przystępność i jakość Internetu, infrastruktura i cyfrowe usługi rządowe.

Ankieta, opracowana przez dostawcę wirtualnej sieci prywatnej Surfshark, została opublikowana w zeszłym tygodniu, a Izrael zajął czwarte miejsce, awansując o cztery miejsca w stosunku do indeksu 2020, który obejmował 85 krajów.

Ranking Izraela w 2021 r. przewyższył ranking Stanów Zjednoczonych, które znalazły się na piątym miejscu, Szwajcarii na 8. i Wielkiej Brytanii na 10. miejscu. Pierwsze miejsce w indeksie zajęła Dania, a za nią Korea Południowa i Finlandia.

Badanie ocenia kraje w oparciu o zestaw pięciu „filarów” — przystępność cenową Internetu, jakość Internetu, e-infrastrukturę, e-bezpieczeństwo i e-administrację — oraz 14 wskaźników, takich jak szybkość Internetu, PKB na mieszkańca, cena za Internet mobilny i za Internet szerokopasmowy.

Analiza opiera się na informacjach o otwartym kodzie źródłowym, dostarczonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Bank Światowy, Freedom House, Międzynarodowy Związek Komunikacji i inne źródła.

Według badania z 2021 r. Izrael spadł z czołowego miejsca pod względem przystępności cenowej Internetu (mobilny i szerokopasmowy) w zeszłym roku na drugie miejsce, ale zajął pierwsze miejsce pod względem przystępności cenowej Internetu szerokopasmowego. Indeks analizował liczbę godzin pracy miesięcznie, aby pozwolić sobie na najtańszy pakiet szerokopasmowego Internetu dla tego filaru. W Izraelu było to tylko 19 minut, cztery minuty mniej niż w 2020 r., podczas gdy na świecie liczba ta wynosiła około sześciu godzin pracy.

Jeśli chodzi o jakość Internetu (która analizuje szybkość i stabilność połączeń mobilnych i szerokopasmowych), Izrael awansował na 11. miejsce (również mobilnego i szerokopasmowego) z 59. miejsca w 2020 r. Korea Południowa zajęła pierwsze miejsce pod względem jakości Internetu, a następnie Zjednoczone Emiraty Arabskie i Chiny. Arabia Saudyjska wyprzedziła Izrael w tym filarze, zajmując 10. miejsce.

W e-administracji, która mierzy stopień zaawansowania i cyfryzacji usług rządowych danego kraju, Izrael zajął 29.miejsce. „Lepsza e-administracja pomaga zminimalizować biurokrację, zmniejszyć korupcję i zwiększyć przejrzystość sektora publicznego. Poprawia również wydajność usług publicznych i pomaga ludziom zaoszczędzić czas, wpływając na jakość ich cyfrowego życia” – wyjaśniła organizacja przeprowadzająca coroczny ranking.

Izrael, którego sektor cyberbezpieczeństwa jest jednym z najsilniejszych na świecie, również zajął 29. miejsce na świecie pod względem e-bezpieczeństwa (bezpieczeństwa elektronicznego), które analizuje gotowość danego kraju do zwalczania cyberprzestępczości i jego zaangażowanie w ochronę prywatności w Internecie. Według indeksu Grecja zajęła pierwsze miejsce w tym filarze, a następnie Czechy i Estonia.

Branża szerokopasmowego Internetu w Izraelu jest w dużej mierze kontrolowana przez dwie firmy — giganta telekomunikacyjnego Bezeq i Hot Telecommunication Systems Ltd., podczas gdy firmy Cellcom i Partner są ważnymi graczami na rynku.

Karolina Maoz, 18.09.2021r.

 

Źródło: https://www.timesofisrael.com/israel-ranks-4th-in-world-for-digital-quality-of-life/

Previous ArticleNext Article